Czego objawem mogą być takie plamienia?

Dzień dobry, Od roku biorę tabletki Jeanine. Przez cały ten czas nie miałam żadnych skutków ubocznych, wszystko wręcz książkowo. Jednak od 3 dni pojawiły się niewielkie, brązowe plamienia, towarzyszy temu ból w podbrzuszu. Jestem 2 dni przed ostatnią tabletką w opakowaniu, a 5 dni przed krwawieniem z odstawienia. Czego to może być oznaka i czy powinnam udać się do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

brązowe plamienia oraz bóle podbrzusza mogą być jednym z działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych, jak też wynikać z infekcji lub źle dobranych pigułek. Brązowe plamienia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawiać się również, jeśli tabletki nie są przyjmowane regularnie.

Warto by było wykonać test ciążowy, aby wykluczyć zajście w ciążę. Choć doustna antykoncepcja hormonalna cechuje się wysoką skutecznością, to proszę pamiętać, że żadna forma antykoncepcji nie daje stuprocentowej pewności. Jeśli jednak to jednorazowa sytuacja, to najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. Kontrolnie może Pani udać się do lekarza.

Odpowiedzi naszych specjalistów na podobne pytania znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-przy-tabletkach-ovulastan,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-podbrzusza-i-brazowe-plamienia-przy-tabletkach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.