Dlaczego mam żółtawe upławy?

Witam, od ponad roku walcze z upławami z pochwy. Upławy mają kolor zielono-żółty, są raczej wodniste, niekiedy wystepuja grudki. Dodatkowo zauważyłam kwaśny zapach pochwy. W badaniu posiewu wyszło zarażenie bakterią E.Coli (średnio liczny) oraz streptococcus agalactiae (nieliczny). Zazywalam juz sporo lekow w tym dwukrotnie antybiotyk, jeden z nich dobrany wedlug antybiogramu niestety objawy nie ustały. Czy mozliwe jest, ze jest to inna choroba niz infekcja bakteryjna? Czy takie objawy moga wskazywac na zakażenie rzęsistkiem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
przyczyn takich upławów może być wiele – istnieje prawdopodobieństwo, że infekcji bakteryjnej towarzyszy również np. grzybicza, o czym mógłby świadczyć choćby kwaśny zapach z pochwy, o którym Pani wspomina. W przypadku infekcji rzęsistkiem pochwowym poza zielono-żółtymi upławami pojawia się także pieczenie warg sromowych oraz ból podczas oddawania moczu i stosunków seksualnych. Jeśli zauważyła Pani u siebie takie objawy, proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza. A więcej o chorobie oraz zagrożeniu, jakie ze sobą niesie, pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rzesistkowica.
Żółte upławy to nie tylko ryzyko infekcji intymnej. Mogą również świadczyć o nadżerce lub nowotworze macicy, choć sądzę, że kolejne wizyty u ginekologa, a także cytologia pozwoliły na wykluczenie tych chorób. Poza infekcjami intymnymi i chorobami wenerycznymi istnieje jeszcze jedna dolegliwość związana z występowaniem żółtawej wydzieliny z pochwy – jest to zanikowe zapalenie pochwy, związane ze spadkiem estrogenów w organizmie. Choć prawdopodobieństwo, że choroba ta dotyczy Pani jest znikome, ponieważ atrofia pochwy dotyka kobiety w wieku menopauzalnym i postmenopauzalnym, to warto na wszelki wypadek sprawdzić gospodarkę hormonalną organizmu. Więcej o tej dolegliwości oraz innych, związanych z Pani objawami, w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie.
Proszę również pamiętać o właściwej higienie okolic intymnych (zwłaszcza minimalizowaniu ryzyka przeniesienia bakterii z okolic odbytu do pochwy) oraz o stosowaniu probiotyku, który pomoże w odzyskaniu właściwej flory bakteryjnej dróg rodnych – sugeruję stosowanie preparatów zawierających pałeczki kwasu mlekowego. Zachęcam także do lektury obszernego artykułu o przyczynach oraz leczeniu upławów z pochwy: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.