Jak pobrać dobrze próbkę na posiew moczu?

Dzień dobry. Jestem w 13 tygodniu ciąży. Wyszły mi liczne bakterie w badaniu ogólnym moczu, więc zrobiłam posiew dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam wynik „10^4 bakterii w 1ml moczu, wyhodowano mieszaną florę bakteryjną G i adnotację, że mam poprawnie pobrać próbkę. Próbka za każdym razem jest pobrana poprawnie ze środkowego strumienia, po dokładnym podmyciu rąk i narządów, wytarcie jałowym gazikiem, sterylny pojemnik, rozchylone wargi sromowe. Lekarze nie chcą mi bez antybiogramu dać antybiotyku, a ja się boję, że to zagraża dziecku! Nie wiem już co mam zrobić, żeby dostać jakiś konkretny wynik posiewu. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 24 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Jak wykonać poprawnie badanie bakteriologiczne moczu:.

1. Toaleta ujścia zewnętrznego cewki moczowej.

2. Pierwsza porcja moczu oddana do ubikacji.

3. Następnie, nie przerywając strumienia moczu niewielką próbkę moczu oddać do pojemnika.(Środkowy strumień moczu).

4. Zakończyć mikcje oddając resztę moczu do toalety

Pobrany w ten sposób mocz powinien być jak najszybciej poddany badaniu bakteriologicznemu

Czasem, pomimo prawidłowego oddania moczu do badania u osoby z typowymi objawami zakażenia dróg moczowych w posiewie moczu nie stwierdza się dużej liczby bakterii. Przyczyn może być wiele. U niektórych osób nawet mniejsza liczba bakterii powodujących zakażenie dróg moczowych (<103 w 1 ml moczu) może przemawiać za zakażeniem, ale laboratoria bakteriologiczne traktują to jako wynik ujemny. Czasami w posiewie moczu hoduje się kilka rodzajów bakterii (tzw. flora mieszana), w tym też E. coli i wówczas również wynik posiewu może być nieznamienny.

Jakie jest postępowanie niefarmakologiczne jeśli lekarze ciągle czekają na antybiogram ,bez którego nie chcą przepisać antybiotyku:

1. Proszę pić odpowiednią ilość płynów (najlepiej wody) tak, aby dobowa objętość moczu była większa od 2 l.

2. Często oddawać mocz, gdy tylko pojawia się uczucie parcia, zawsze oddawać mocz przed snem i po każdym stosunku płciowym.

3. Zakaz stosowania dezodorantów intymnych i kąpieli w wannie z hydromasażem.

4. Picie soku z żurawiny (sok zawiera substancje hamujące przyleganie bakterii do nabłonka dróg moczowych).

Jeśli ma Pani duże obawy to proszę wybrać się do urologa i proszę również wykonać badanie PCR z cewki moczowej (testy molekularne wykrywające materiał genetyczny bakterii za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy).

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska