Jak rozumieć taki wynik badania moczu u 31-latki?

Dzień dobry, Uprzejmie proszę o interpretacje badania moczu : bakterie 288,9 /µl (norma do 130), leukocyty: ślad. Reszta parametrów w normie. Czy te wyniki są niepokojące ?co mogą oznaczać ?
KOBIETA, 31 LAT około miesiąca temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

wyniki badań, które Pani przedstawiła, wskazują na podwyższoną liczebność bakterii w moczu. Obecność tych drobnoustrojów w badaniu ogólnym moczu często ma związek z namnożeniem się bakterii w próbce pobranej uryny i nie decyduje o wystąpieniu zakażenia w układzie moczowym. Nie zawsze obecność bakterii w moczu oznacza infekcję, którą należy leczyć. Zdarza się, że wykazanie bakterii w badaniu jest wynikiem niewłaściwego pobrania próbki moczu. Istnieje, na przykład, zwiększone ryzyko zanieczyszczenia moczu bakteriami flory bakteryjnej skóry. Aby uniknąć błędnego wyniku, przed pobraniem próbki płynu należy zadbać o właściwą higienę okolic intymnych, wskazane jest dokładne oczyszczenie okolicy ujścia cewki moczowej wodą z mydłem. Próbkę należy pozyskać ze środkowego strumienia moczu bezpośrednio do jałowego pojemnika.

Jednak obecność bakterii w moczu, tj. bakteriuria, może też wskazywać na zakażenie układu moczowego. Drobnoustroje wnikają do dróg moczowych i namnażają się, wywołując stan zapalny. Proszę obserwować, czy pojawiają się objawy bakteriurii, to mogą to być pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej, częste parcie na mocz, uczucie niepełnego wypróżnienia, bolesność w podbrzuszu. Bakterie w moczu pojawiają się przede wszystkim poprzez zakażenie wstępujące, tzn. z okolic ujścia cewki moczowej do pęcherza moczowego. Ze względu na anatomiczne predyspozycje, kobiety są szczególnie narażone na zakażenia wstępujące układu moczowego. Bakterie w moczu nie zawsze wymagają stosowania antybiotyku. Interpretacja wyników badania moczu wymaga konsultacji z lekarzem, który decyduje o dalszym postępowaniu.

Proszę zapoznać się także z tymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-w-moczu-badanie-ogolne-bakteriomocz-w-ciazy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty