Jak rozumieć taki wynik badania moczu u 31-latki?

Dzień dobry, Uprzejmie proszę o interpretacje badania moczu : bakterie 288,9 /µl (norma do 130), leukocyty: ślad. Reszta parametrów w normie. Czy te wyniki są niepokojące ?co mogą oznaczać ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wyniki badań, które Pani przedstawiła, wskazują na podwyższoną liczebność bakterii w moczu. Obecność tych drobnoustrojów w badaniu ogólnym moczu często ma związek z namnożeniem się bakterii w próbce pobranej uryny i nie decyduje o wystąpieniu zakażenia w układzie moczowym. Nie zawsze obecność bakterii w moczu oznacza infekcję, którą należy leczyć. Zdarza się, że wykazanie bakterii w badaniu jest wynikiem niewłaściwego pobrania próbki moczu. Istnieje, na przykład, zwiększone ryzyko zanieczyszczenia moczu bakteriami flory bakteryjnej skóry. Aby uniknąć błędnego wyniku, przed pobraniem próbki płynu należy zadbać o właściwą higienę okolic intymnych, wskazane jest dokładne oczyszczenie okolicy ujścia cewki moczowej wodą z mydłem. Próbkę należy pozyskać ze środkowego strumienia moczu bezpośrednio do jałowego pojemnika.

Jednak obecność bakterii w moczu, tj. bakteriuria, może też wskazywać na zakażenie układu moczowego. Drobnoustroje wnikają do dróg moczowych i namnażają się, wywołując stan zapalny. Proszę obserwować, czy pojawiają się objawy bakteriurii, to mogą to być pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej, częste parcie na mocz, uczucie niepełnego wypróżnienia, bolesność w podbrzuszu. Bakterie w moczu pojawiają się przede wszystkim poprzez zakażenie wstępujące, tzn. z okolic ujścia cewki moczowej do pęcherza moczowego. Ze względu na anatomiczne predyspozycje, kobiety są szczególnie narażone na zakażenia wstępujące układu moczowego. Bakterie w moczu nie zawsze wymagają stosowania antybiotyku. Interpretacja wyników badania moczu wymaga konsultacji z lekarzem, który decyduje o dalszym postępowaniu.

Proszę zapoznać się także z tymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-w-moczu-badanie-ogolne-bakteriomocz-w-ciazy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.