Wyniki badania moczu w 6. tygodniu ciąży

Witam! Jestem w 6 tygodniu ciązy. w badanu moczy wyszło mi Nabłonki płaskie-nieliczne w preparacie, leukocyty-w polu widzenia w lości 2-4, składniki mineralne(bezpostaciowe)-moczany bezpostaciowe bardzo liczne w preparacie, bakterie- dość liczne w preparacie. Czy to są złe wyniki? O czym mogą świadczyć te wyniki?

MichaĹ Kurek

O ile nie ma Pani objawów zakażenia dróg moczowych (ból przy oddawaniu moczu, pieczenie, konieczność częstego oddawania moczu) nie są to złe wyniki. Czy dochowała Pani właściwej higieny przed pobraniem moczu na badania?

Przed pobraniem próbki moczu dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyć ręce, a następnie ujście cewki moczowej (u kobiet w okolicach sromu, od przodu w kierunku odbytu, a u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka). Wytrzeć się jednorazowym ręcznikiem . Zachowanie ścisłych zasad higieny ma na celu pozbycie się z powierzchni ciała bakterii, które, po dostaniu się do próbki mogą zafałszować wyniki badań.
Do pojemnika oddać mocz z tzw. „środkowego strumienia” (najpierw należy oddać pierwszą niewielką ilość moczu do toalety, a dopiero potem pobrać mocz do odpowiedniego dla badania pojemnika. Końcową porcję moczu należy znowu oddać do toalety).