Badanie moczu po intensywnym wysiłku

Robiłam badanie podstawowe krwi i moczu. Wyniki krwi są bardzo dobre - wszystkie wartości w normie/niemal w środku przedziału tylko MPV jest trochę zaniżony 5,7. Niskie OB - 2. Czyli dobrze. Natomiast zaniepokoiły mnie badania moczu. Ale najpierw powiem w jaki sposób wzięłam próbkę. Nie wiedziałam, że należy ją pobrać natychmiast po wstaniu z łóżka. Otóż, trenuję pływanie na poziomie amatorskim, ale jeżdżę na amatorskie zawody i moje treningi są dosyć intensywne - pływam prawie codziennie. W dniu poprzedzającym badanie (po południu) pływałam 2000 metrów ostrym kraulem bez przerwy. Taki sam trening zrobiłam sobie w dniu badania rano. I dopiero bezpośrednio po treningu, kiedy poszłam do toalety pobrałam próbkę (na dodatek przed treningiem i zaraz po nim wypiłam łącznie jakieś 0,3-0,5 litra wody mineralnej).

Oto wynik moczu: Cw - 1,005; Odczyn - kw; białko, cukier, bilirubina, krew, ciała ketonowe - nieobecne; urobiligen - w normie. Osad: nabłonki - płaskie lincze wpw; krwinki białe - 2-3 wpw; krwinki czerwone - do 10 wpw; wałeczki - nie ma; liczne bakterie pałeczkowate. Co mnie niepokoi - erytrocyty 10 wpw. Bardzo się martwię i boję się iść do lekarza po wyrok. Mam tylko nadzieję, że na taki wynik wpłynął wysiłek fizyczny - intensywne pływanie długodystansowe.

Witam!

Badanie moczu, które Pani przeprowadziła może nie być miarodajne. Jak Pani zauważyła na wynik może wpłynąć to, że mocz został oddany po intensywnym wysiłku fizycznym. W takich okolicznościach w próbce może się pojawić pewna ilość erytrocytów (erytrocyturia powysiłkowa). Proszę powtórzyć badanie ogólne moczu stosując się do zasad obowiązujących przed badaniem. Dla przypomnienia: należy być na czczo, ostatni posiłek spożyty poprzedniego dnia powinien być lekkostrawny i spożyty do godziny 18-19, należy unikać buraków czy jagód. Zaleca się unikanie wysiłku fizycznego w dniu poprzedzającym badanie. U kobiet badanie nie powinno mieć miejsca w dniach poprzedzających oraz ok. 2 dniach po miesiączce. Przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć i osuszyć czystym ręcznikiem okolicę krocza. Mocz oddajemy do specjalnego pojemnika zakupionego w aptece w następujący sposób - z tzw. środkowego strumienia - czyli pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, następnie do pojemnika, a pozostałą ilość znów do toalety. Próbkę należy możliwie szybko dostarczyć do laboratorium.

Pozdrawiam serdecznie!