Badanie moczu po intensywnym wysiłku

Robiłam badanie podstawowe krwi i moczu. Wyniki krwi są bardzo dobre - wszystkie wartości w normie/niemal w środku przedziału tylko MPV jest trochę zaniżony 5,7. Niskie OB - 2. Czyli dobrze. Natomiast zaniepokoiły mnie badania moczu. Ale najpierw powiem w jaki sposób wzięłam próbkę. Nie wiedziałam, że należy ją pobrać natychmiast po wstaniu z łóżka. Otóż, trenuję pływanie na poziomie amatorskim, ale jeżdżę na amatorskie zawody i moje treningi są dosyć intensywne - pływam prawie codziennie. W dniu poprzedzającym badanie (po południu) pływałam 2000 metrów ostrym kraulem bez przerwy. Taki sam trening zrobiłam sobie w dniu badania rano. I dopiero bezpośrednio po treningu, kiedy poszłam do toalety pobrałam próbkę (na dodatek przed treningiem i zaraz po nim wypiłam łącznie jakieś 0,3-0,5 litra wody mineralnej).

Oto wynik moczu: Cw - 1,005; Odczyn - kw; białko, cukier, bilirubina, krew, ciała ketonowe - nieobecne; urobiligen - w normie. Osad: nabłonki - płaskie lincze wpw; krwinki białe - 2-3 wpw; krwinki czerwone - do 10 wpw; wałeczki - nie ma; liczne bakterie pałeczkowate. Co mnie niepokoi - erytrocyty 10 wpw. Bardzo się martwię i boję się iść do lekarza po wyrok. Mam tylko nadzieję, że na taki wynik wpłynął wysiłek fizyczny - intensywne pływanie długodystansowe.

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Witam!

Badanie moczu, które Pani przeprowadziła może nie być miarodajne. Jak Pani zauważyła na wynik może wpłynąć to, że mocz został oddany po intensywnym wysiłku fizycznym. W takich okolicznościach w próbce może się pojawić pewna ilość erytrocytów (erytrocyturia powysiłkowa). Proszę powtórzyć badanie ogólne moczu stosując się do zasad obowiązujących przed badaniem. Dla przypomnienia: należy być na czczo, ostatni posiłek spożyty poprzedniego dnia powinien być lekkostrawny i spożyty do godziny 18-19, należy unikać buraków czy jagód. Zaleca się unikanie wysiłku fizycznego w dniu poprzedzającym badanie. U kobiet badanie nie powinno mieć miejsca w dniach poprzedzających oraz ok. 2 dniach po miesiączce. Przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć i osuszyć czystym ręcznikiem okolicę krocza. Mocz oddajemy do specjalnego pojemnika zakupionego w aptece w następujący sposób - z tzw. środkowego strumienia - czyli pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, następnie do pojemnika, a pozostałą ilość znów do toalety. Próbkę należy możliwie szybko dostarczyć do laboratorium.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty