Co oznacza badanie moczu mojej córki?
Moja 5-letnia córka w wyniku badania ogólnego moczu uzyskała wyniki: nabłonki proste1-3 wpw, leukocyty 0-2 wpw, erytrocyty świeże3-4 wpw, erytrocyty wyługowane 1-2 wpw. bakterie nieliczne. Pani doktor zleciła USG jamy brzusznej i posiew moczu, ale niepokoi mnie, że nie zleciła żadnych leków, czy dobrze robi? Czy to dlatego, że czeka na wyniki, by wtedy dopasować odpowiednie leki?

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania
Witam! W badaniu moczu nie ma ewidentnych wskazań do zastosowania leczenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy próbka została pobrana w sposób prawidłowy oraz na to, czy u dziecka występują jakieś dolegliwości. Przed oddaniem próbki moczu okolica krocza powinna zostać umyta wodą z mydłem, bez środków dezynfekujących oraz osuszona. Należy pobrać mocz z porannej dawki moczu, z tzw. środkowego strumienia (pierwsza część moczu do muszli, kolejna do pojemnika, pozostała część do muszli). Należy jak najszybciej dostarczyć mocz do laboratorium. Pojemnik powinien być zakupiony w aptece. Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, które mogą wpłynąć na wynik badania. W badaniu nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do infekcji układu moczowego. Leukocyty są w normie, a nieliczne bakterie mogą wynikać z zanieczyszczenia próbki. Doprecyzowania wymaga liczba erytrocytów, która nieco przekracza normę - stąd dalsza diagnostyka. Erytrocyty wyługowane w moczu mogą świadczyć o kłębuszkowym zapaleniu nerek, natomiast świeże o przyczynie w dolnej części układu moczowego (pęcherz moczowy, cewka moczowa). Nie należy lekceważyć erytrocyturii, mimo że często jest ona jedynym objawem i nie świadczy o poważnej chorobie. Należy wykonać zalecone badania, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny. Pozdrawiam serdecznie!