Co oznacza badanie moczu mojej córki?

Moja 5-letnia córka w wyniku badania ogólnego moczu uzyskała wyniki: nabłonki proste1-3 wpw, leukocyty 0-2 wpw, erytrocyty świeże3-4 wpw, erytrocyty wyługowane 1-2 wpw. bakterie nieliczne. Pani doktor zleciła USG jamy brzusznej i posiew moczu, ale niepokoi mnie, że nie zleciła żadnych leków, czy dobrze robi? Czy to dlatego, że czeka na wyniki, by wtedy dopasować odpowiednie leki?

Lek. Marta Hat

Witam! W badaniu moczu nie ma ewidentnych wskazań do zastosowania leczenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy próbka została pobrana w sposób prawidłowy oraz na to, czy u dziecka występują jakieś dolegliwości. Przed oddaniem próbki moczu okolica krocza powinna zostać umyta wodą z mydłem, bez środków dezynfekujących oraz osuszona. Należy pobrać mocz z porannej dawki moczu, z tzw. środkowego strumienia (pierwsza część moczu do muszli, kolejna do pojemnika, pozostała część do muszli). Należy jak najszybciej dostarczyć mocz do laboratorium. Pojemnik powinien być zakupiony w aptece. Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, które mogą wpłynąć na wynik badania. W badaniu nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do infekcji układu moczowego. Leukocyty są w normie, a nieliczne bakterie mogą wynikać z zanieczyszczenia próbki. Doprecyzowania wymaga liczba erytrocytów, która nieco przekracza normę - stąd dalsza diagnostyka. Erytrocyty wyługowane w moczu mogą świadczyć o kłębuszkowym zapaleniu nerek, natomiast świeże o przyczynie w dolnej części układu moczowego (pęcherz moczowy, cewka moczowa). Nie należy lekceważyć erytrocyturii, mimo że często jest ona jedynym objawem i nie świadczy o poważnej chorobie. Należy wykonać zalecone badania, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny. Pozdrawiam serdecznie!