Co oznacza wynik badania moczu ciężarnej?

Jestem w ciąży w związku z tym zrobione badanie moczu. Wyniki nabłonki płaskie nieliczne, kryształy szczawianu wapnia nieliczne, moczany bezpostaciowe dość liczne, bakterie liczne

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Niepokojące są liczne bakterie, ale może to wynikać z nieprawidłowej techniki pobierania moczu (mocz powinno się pobrać do jałowego pojemniczka po wcześniejszym umyciu okolic narządów płciowych, pierwszą partię moczu należy oddać do sedesu a mocz do pojemnika pobrać ze "środkowego strumienia"). Jeżeli mocz był pobrany prawidłową techniką, to liczne bakterie w analizie moczu są wskazaniem do antybiotykoterapii ale tylko w trakcie ciąży. Należy zgłosić się z tym wynikiem do lekarza, który zleci odpowiednie działanie.