Co mogą znaczyć te wycieki z pochwy?

Witam mam nieco krępujące pytanie 6 dni temu podczas miesiączki używałam tamponów bez sznurkowych i uprawiałam seks od kilku mam nikontrolowane wycieki z pochwy w konsystencji wodnej i cały czas wydobywa się nieprzyjemny zapach czym to może być spowodowane ? Jak temu zaradzić

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Z opisu Pani dolegliwości mogłoby wynikać, ze cierpi Pani na stan zapalny pochwy. Takie schorzenia bardzo często dotykają kobiety, zwłaszcza w wieku rozrodczym.

Infekcje intymne spowodowane są głównie przez grzyby i bakterie, rzadziej wirusy. Takie stany wskazują na zachwianie równowagi mikrobiologicznej całego organizmu. Za zakażenia grzybicze odpowiadają głównie bakterie beztlenowe, głównie E. coli oraz paciorkowce. Z kolei infekcje o podłożu grzybiczym, wywołane są między innymi przez drożdżaki z rodzaju Candida.

Na rozwój takich stanów zapalnych mogą wpływać przede wszystkim: niewłaściwa higiena okolic intymnych oraz używanie zapachowych posadek i tamponów, częste kontakty seksualne, antybiotykoterapia oraz korzystanie z basenów, saun i publicznych toalet.

Do głównych objawów infekcji intymnych możemy zaliczyć uporczywy świąd i pieczenie, a także obfite upławy o różnej konsystencji i zabarwieniu. Na przykład upławy białe i szarawe o serkowatej konsystencji mogłyby świadczyć o podłożu grzybiczym zakażenia.

Z racji odległości trudno jest określić przyczynę Pani objawów. Proponujemy, zatem wizytę u lekarza ginekologa, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu. Pomocne na pewno mogłyby okazać się globulki dopochwowe oraz żele przepisane przez specjalistę.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/swiad-pochwy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.