Co może oznaczać to zaczerwienienie pochwy?

Dzień dobry, od jakiegoś tygodnia odczuwam swędzenie w okolicach cewki moczowej. Pochwa jest zaczerwieniona i posiadam białe upławy. Jestem parę dni przed okresem. Podczas współżycia nie odczuwam dyskomfortu (zabezpieczenie w postaci prezerwatywy) ani podczas oddawania moczu. Swędzenie zaczyna się dopiero po oddaniu moczu oraz nasila się wieczorami. Następuje również szczypanie podczas mycia płynem do higieny intymnej. Czy muszę udać się do ginekologa? Czy możliwe jest wyleczenie problemu bez wizyty, dzięki jakiemuś lekowi bądź maści?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pani objawy najprawdopodobniej świadczą o infekcji intymnej. Najczęściej takie stany mają podłoże bakteryjne lub grzybicze, co jest ważne przy dobraniu odpowiedniego leczenia.

Do najczęstszych symptomów infekcji intymnych należą: zaczerwienienie, świąd, pieczenie, upławy, a także brzydki zapach z pochwy. W leczeniu takiej dolegliwości najczęściej pomocne są antybiotyki. Zalecamy jednak, aby udała się Pani do ginekologa, który za pomocą badań, będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę i przepisać odpowiednie leki.

Należy także pamiętać o przyczynach powstawania infekcji intymnych, aby nie narazić się na ich powrót w przyszłości, są to najczęściej: brak odpowiedniej higieny, ryzykowne kontakty seksualne oraz korzystanie z publicznych basenów, saun lub toalet.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi infekcji intymnych:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.