Co może znaczyć ten skuzz pochwy i krew po stosunku?

Witam. Mam dwie sprawy które mnie nurtują. Po pierwsze śluz nadmierny z pochwy z nieprzyjemnym zapachem lub w kolorze jasno żółtym. Po drugie krew po stosunku z partnerem

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie taki stan wymaga konsultacji ginekologicznej wraz z diagnostyką. Jasnożółte upławy o nieprzyjemnym zapachu i krwawienie tzw. kontaktowe po stosunku mogą świadczyć o infekcji intymnej o podłożu bakteryjnym lub spowodowanej przez pierwotniaki. Częstą przypadłością jest także grzybica, czyli kandydoza pochwy oraz choroby weneryczne. Nie sposób tego ocenić na podstawie Pani opisu. Proszę zapoznać się z tym materiałem, wymienia powszechne przyczyny plamień towarzyszących stosunkom płciowym: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-stosunku-przyczyny.

Inną przyczyną może być nadżerka, dlatego ważne, by po wykluczeniu infekcji intymnej, ginekolog wykonał cytologię. O dalszym leczeniu decyduje stopień zaawansowania choroby. Więcej w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie. Nadżerka jest bardzo częstym problemem – może dotykać co trzecią kobietę i choć często przebiega bezobjawowo, to może prowadzić do rozwoju nowotworu. W przypadku nieleczonych stanów zapalnych, częstych porodów lub poronień czy wielu partnerów seksualnych, ryzyko wystąpienia tej dolegliwości jest większe, dlatego wizyty kontrolne u ginekologa są tak ważne. Jeśli chce Pani wiedzieć więcej o nadżerce, to zapraszam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/nadzerka-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.