Czy moje problemy mają związek z drogami moczowymi?

Czy moje objawy mogę mieć podłoże ginekologiczne czy to problemy z pęcherzem? Miesiąc temu miałam zapalenie pęcherza: parcie na pęcherz i bardzo częste oddawanie moczu w normalnych ilościach. Stosowałam furagine. Badanie posiewu moczu po zakończeniu leczenia wyszło ujemne. Po ok. 2 tygodniach od tego zaczęłam czuć swędzenie w okolicach sromu i pochwy co jakiś czas. Teraz mam 5 dzień miesiączki i czuję dyskomfort w okolicach pochwy od 3 dni jednak także co jakiś czas: uczucie tak jakby lekkiego pieczenia, jednak nie podczas oddawania moczu tylko ogółem. To uczucie miałam 3 dnia miesiączki, 4 znikło i teraz 5 znowu się pojawiło. Czy mogło to być spowodowane także od podpaski? Ponieważ użyłam innych niż zwykle. Mam usg na pęcherz 6 grudnia, a po miesiączce zrobię badanie ogólne moczu. Coś jeszcze zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Opisane objawy mogą wskazywać na infekcję intymną. Taka przypadłość, bardzo często połączona jest z zakażeniem dróg moczowych, zwłaszcza u kobiet. Związane jest to z budowy anatomicznej układu moczowo – płciowego oraz bliskości cewki moczowej z ujściem odbytu.

Za stany zapalne narządów płciowych u kobiet, w głównej mierze odpowiadają bakterie oraz grzyby. Do głównych objawów takiej infekcji możemy zaliczyć: świąd, pieczenie, kłucie i obrzęk okolic intymnych, obfite upławy, parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu.

Barwa i konsystencja upławów ma znaczenie przy identyfikacji źródła infekcji. Upławy o zabarwieniu żółtym lub zielonym są wynikiem zakażenia bakteryjnego, natomiast upławy białe i szarawe o serkowatej konsystencji – grzybiczej.

Bardzo ważnym jest odpowiednia higiena okolic intymnych, poprzez używanie bezzapachowych preparatów o naturalnym pH, z dodatkiem kwasu mlekowego. Podczas infekcji powinno się ograniczyć spożywanie węglowodanów, gdyż mogą nasilać ten problem, a także unikać kontaktów seksualnych.

W razie występowania dolegliwości, zalecamy wizytę u lekarza ginekologa, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej farmakoterapii. Pomocne mogą być takie badania, jak analiza i posiew moczu oraz posiew wymazu z pochwy.

Z domowych sposobów można sięgnąć po produkty zawierające żurawinę oraz witaminę C, doustne probiotyki ginekologiczne oraz nasiadówki z naparu kory dębu.

Podobna tematyka została zawarta w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-zolta-wydzielina-z-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.