Czy moje problemy mają związek z drogami moczowymi?

Czy moje objawy mogę mieć podłoże ginekologiczne czy to problemy z pęcherzem? Miesiąc temu miałam zapalenie pęcherza: parcie na pęcherz i bardzo częste oddawanie moczu w normalnych ilościach. Stosowałam furagine. Badanie posiewu moczu po zakończeniu leczenia wyszło ujemne. Po ok. 2 tygodniach od tego zaczęłam czuć swędzenie w okolicach sromu i pochwy co jakiś czas. Teraz mam 5 dzień miesiączki i czuję dyskomfort w okolicach pochwy od 3 dni jednak także co jakiś czas: uczucie tak jakby lekkiego pieczenia, jednak nie podczas oddawania moczu tylko ogółem. To uczucie miałam 3 dnia miesiączki, 4 znikło i teraz 5 znowu się pojawiło. Czy mogło to być spowodowane także od podpaski? Ponieważ użyłam innych niż zwykle. Mam usg na pęcherz 6 grudnia, a po miesiączce zrobię badanie ogólne moczu. Coś jeszcze zrobić?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Opisane objawy mogą wskazywać na infekcję intymną. Taka przypadłość, bardzo często połączona jest z zakażeniem dróg moczowych, zwłaszcza u kobiet. Związane jest to z budowy anatomicznej układu moczowo – płciowego oraz bliskości cewki moczowej z ujściem odbytu.

Za stany zapalne narządów płciowych u kobiet, w głównej mierze odpowiadają bakterie oraz grzyby. Do głównych objawów takiej infekcji możemy zaliczyć: świąd, pieczenie, kłucie i obrzęk okolic intymnych, obfite upławy, parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu.

Barwa i konsystencja upławów ma znaczenie przy identyfikacji źródła infekcji. Upławy o zabarwieniu żółtym lub zielonym są wynikiem zakażenia bakteryjnego, natomiast upławy białe i szarawe o serkowatej konsystencji – grzybiczej.

Bardzo ważnym jest odpowiednia higiena okolic intymnych, poprzez używanie bezzapachowych preparatów o naturalnym pH, z dodatkiem kwasu mlekowego. Podczas infekcji powinno się ograniczyć spożywanie węglowodanów, gdyż mogą nasilać ten problem, a także unikać kontaktów seksualnych.

W razie występowania dolegliwości, zalecamy wizytę u lekarza ginekologa, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej farmakoterapii. Pomocne mogą być takie badania, jak analiza i posiew moczu oraz posiew wymazu z pochwy.

Z domowych sposobów można sięgnąć po produkty zawierające żurawinę oraz witaminę C, doustne probiotyki ginekologiczne oraz nasiadówki z naparu kory dębu.

Podobna tematyka została zawarta w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-zolta-wydzielina-z-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty