Co zrobić z tą infekcją dróg moczowych?
Trzy tygodnie temu bardzo bolał mnie pęcherz przy oddawaniu moczu oraz swedzialo wejście do pochwy. Udałam się do ginekologa, podczas badania i usg uznał że wszystko jest w porządku. Dostałam antybiotyk amotaks do brania 3 x dziennie przez 10 dni oraz globulki macmiror do używania co drugi dzień. Dolegliwości zmniejszyły się, skończyłam brać antybiotyk i dzień później wszystko wróciło. Poprzedniego dnia uprawiałam seks z moim chłopakiem i wydaje mi się,że pogorszenie zawsze powraca właśnie po stosunku. Czy może to być również rekcja na prezerwatywe/ środek nawilżający? Infekcja pojawia się i za chwilę znika,furagina nie pomagała. Poprawa była po antybiotyku,ale wtedy nie uprawiałam seksu. Następnego dnia po stosunku odczuwam pieczenie pochwy i tak jakby nabrzmialosc cewki moczowej co powoduje ból i ciągłą chęć oddawania moczu

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
zapalenie pęcherza moczowego czy w ogóle dróg moczowych nie wynika z reakcji alergicznej na prezerwatywy czy lubrykant.
Ponieważ infekcja wróciła po stosunku seksualnym, można domniemywać, że to zbliżenia intymne są przyczyną choroby. Podczas seksu dochodzi do drobnych urazów i otarć, co znacznie ułatwia patogenom zakażenie. Zwłaszcza bakterie kałowe – E.coli są wówczas roznoszone z okolic odbytu do cewki moczowej. Budowa anatomiczna kobiet (cewka o długości zaledwie 4-5 cm) powoduje, że do infekcji dochodzi dużo częściej, zwłaszcza u kobiet aktywnych seksualnie. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-u-kobiet. Stąd zapalenie pęcherza bywa nazywane chorobą miesiąca miodowego. Zachęcam do wnikliwej lektury tego obszernego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-drog-moczowych.
Nawracające zapalenia pęcherza nie są łatwe w leczeniu – sugeruję więc wykonanie posiewu moczu, a także stosowanie preparatów zawierających żurawinę i witaminę C, które zakwaszają mocz, stwarzając środowisko niekorzystne dla patogenów. Może Pani sięgnąć także po doustne lub dopochwowe probiotyki ginekologiczne, które powinny stać na straży zdrowia intymnego. Tutaj odnajdzie Pani więcej wskazówek dotyczących leczenia infekcji dróg moczowych: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-drogi-moczowe-zurawina.