Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co znaczy zapalenie pęcherza po stosunku?

Po stosunku seksualnym mam objawy zapalenia pęcherza,co to może oznaczać,wyczytałam,że są za to odpowiedzialne bakterie.Czy partner też będzie odczuwał te dolegliwości?
KOBIETA, 34 LAT 9 miesięcy temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zapalenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego po stosunku płciowym jest stosunkowo częstą przypadłością związaną z przenoszeniem bakterii pomiędzy pochwą a odbytem, a także za pośrednictwem penisa, również w sytuacji gdy mężczyzna jest nosicielem patogennych drobnoustrojów (w tym bakterii rzeżączki oraz chlamydii). Więcej o bakteryjnych oraz pierwotniakowych infekcjach w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne.

Natomiast, nawet gdy mężczyzna jest nosicielem lub gdy patogeny zostaną mu przekazane przez partnerkę, to niekoniecznie musi odczuwać skutki infekcji – cewka moczowa u mężczyzn ma ok. 15-20 cm, więc droga patogenów z cewki do pęcherza moczowego jest dużo dłuższa niż u kobiet, które to częściej cierpią z powodu zapalenia pęcherza (z powodu znacznie krótszej cewki moczowej, czyli 3-5 cm). Szerzej omawia tę problematykę materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-zapalenie-pecherza-moczowego-to-infekcja-typowo-kobieca.

Jeżeli więc ma Pani objawy zapalenia pęcherza lub doskwiera Pani dyskomfort po stosunku płciowym, to proszę skontaktować się z lekarzem. Niekiedy przyczyną infekcji bakteryjnych są groźne patogeny, które wymagają zastosowania antybiotykoterapii. Dla przykładu można wskazać choćby bakterie E.coli. Taka infekcja po zbliżeniu intymnym może dawać objawy takie jak: parcie na pęcherz, ból brzucha, częstomocz, krwiomocz czy uczucie pieczenia w cewce moczowej. Odsyłam do naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-moczowego-zapobieganie-i-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy