Co znaczy zapalenie pęcherza po stosunku?

Po stosunku seksualnym mam objawy zapalenia pęcherza,co to może oznaczać,wyczytałam,że są za to odpowiedzialne bakterie.Czy partner też będzie odczuwał te dolegliwości?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zapalenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego po stosunku płciowym jest stosunkowo częstą przypadłością związaną z przenoszeniem bakterii pomiędzy pochwą a odbytem, a także za pośrednictwem penisa, również w sytuacji gdy mężczyzna jest nosicielem patogennych drobnoustrojów (w tym bakterii rzeżączki oraz chlamydii). Więcej o bakteryjnych oraz pierwotniakowych infekcjach w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne.

Natomiast, nawet gdy mężczyzna jest nosicielem lub gdy patogeny zostaną mu przekazane przez partnerkę, to niekoniecznie musi odczuwać skutki infekcji – cewka moczowa u mężczyzn ma ok. 15-20 cm, więc droga patogenów z cewki do pęcherza moczowego jest dużo dłuższa niż u kobiet, które to częściej cierpią z powodu zapalenia pęcherza (z powodu znacznie krótszej cewki moczowej, czyli 3-5 cm). Szerzej omawia tę problematykę materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-zapalenie-pecherza-moczowego-to-infekcja-typowo-kobieca.

Jeżeli więc ma Pani objawy zapalenia pęcherza lub doskwiera Pani dyskomfort po stosunku płciowym, to proszę skontaktować się z lekarzem. Niekiedy przyczyną infekcji bakteryjnych są groźne patogeny, które wymagają zastosowania antybiotykoterapii. Dla przykładu można wskazać choćby bakterie E.coli. Taka infekcja po zbliżeniu intymnym może dawać objawy takie jak: parcie na pęcherz, ból brzucha, częstomocz, krwiomocz czy uczucie pieczenia w cewce moczowej. Odsyłam do naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-moczowego-zapobieganie-i-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.