Co pozbyć się zapalenia pęcherza po każdym stosunku?

Witam. Co zrobić jeżeli praktycznie po każdym stosunku rozwija się u mnie zapalenie pęcherza moczowego? Mimo odpowiedniego dbania o higienę przed i po stostunku. Wcześniej współżyłam z tym samym partnerem i nie było takiego problemu.
KOBIETA, 25 LAT 12 miesięcy temu

Sugeruję wykonanie wymazu do badań mikrobiologicznych zarówno u Pani, jak i partnera (najlepiej będzie wspólnie udać się do ginekologa), a następnie leczyć zakażenie zgodnie z antybiogramem.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy, że zgłosiła się Pani do nas z tym problemem. Zapalenie pęcherza moczowego to poważne schorzenie, którego nie należy bagatelizować – tym bardziej, że jak wynika z Pani pytania, powtarza się ono regularnie po każdym zbliżeniu z partnerem. Przede wszystkim powinna Pani udać się na konsultację do urologa. Być może konieczna będzie w tym przypadku szersza diagnostyka, na podstawie której lekarz zaplanuje odpowiednie leczenie.

Bardzo często zapalenie pęcherza ma charakter bakteryjny. Niekiedy na jego rozwój może wpływać również infekcja wirusowa lub grzybicza. Nie wspomina Pani, czy w tym przypadku były robione jakieś dodatkowe badania. Jeżeli nie, być może wskazane będzie wykonanie badania ogólnego moczu. Poza tym przy takiej nawracającej infekcji warto zrobić również posiew moczu oraz USG układu moczowego – wtedy lekarz będzie miał pełniejszy obraz Pani dolegliwości.

Leczenie tego schorzenia dość często oparte jest na antybiotykoterapii. Aby zapobiec nawrotom choroby do czasu wizyty u lekarza warto zrezygnować ze współżycia. Ważne jest również odpowiednie dbanie o higienę intymną z wykorzystaniem łagodnych kosmetyków. Poza tym warto uzupełnić swoją dietę o produkty, które wykazują pozytywny wpływ na układ moczowy np. żurawinę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-moczowego-zapobieganie-i-leczenie

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawracajace-zapalenie-pecherza-moczowego-po-stosunkach https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawracajace-zapalenie-pecherza-moczowego-u-28-latki https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-nawracajace-zapalenie-pecherza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.