Czy infekcja dróg moczowych się rozprzestrzeniła?

Dzień dobry W badaniu ogólnym moczu wyszła mi obecność azytonów, leukocyty w normie. Od 8 dni odczuwam czasami parcie na pęcherz pierwszy dzień był bardzo intensywny jednak teraz jest lepiej i mam częstomocz. Przed wczoraj zaniosłam mocz na badanie na posiew moczu. Na badanie czeka się ok. 5 dni także moje pytanie brzmi czy przez ten czas może infekcja może rozprzestrzenić do nerek? Od 4 dni biorę urofuragine, a na początku infekcji brałam urosept. Nie potrafię stwierdzić czy po nich objawy się polepszyły. Nic mnie nie boli/piecze itp. Jedynie czasami mam uczucie dyskomfortu w cewce moczowej po oddaniu moczu, a mocz oddaję często, ale w normalnych ilościach i a barwę jasną żółtą. Mam zdrowe nerki i jestem młodą osobą. Martwię się tylko żeby do czasu otrzymania badań infekcja może się rozprzestrzenić.
KOBIETA, 20 LAT 3 miesiące temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Zakażenie układu moczowego to bardzo częsta przypadłość i dotyczy głównie kobiet. Wynika to przede wszystkim z budowy anatomicznej cewki moczowej oraz jej bliskiego sąsiedztwa z odbytem.

Schorzenie to diagnozuje się na podstawie analizy moczu oraz posiewu bakteryjnego. Do najczęstszych objawów ZUM zaliczyć można: częste oddawanie moczu, bóle podbrzusza, świąd, pieczenie oraz ból w trakcie mikcji. Natomiast symptomami, które mogą świadczyć o zapaleniu górnych dróg moczowych, w tym nerek są: krwiomocz, gorączka, osłabienie, bóle pleców w okolicy lędźwiowej, wzdęcia, wymioty oraz biegunka.

Obecność azotynów w moczu może wskazywać na zakażenie bakteryjne układu moczowego. Natomiast schorzenie to stwierdza się głównie przy równoczesnej obecności w moczu leukocytów oraz białka.

W Pani przypadku, wynik analizy moczu wskazał brak obecności leukocytów. Przyczyną występowania azotynów może być również źle pobrana oraz przetrzymywana (w zbyt wysokiej temperaturze) próbka moczu, a także cukrzyca.

Leczenie, które Pani wydaje się być prawidłowe. W pierwszej fazie kuracji można stosować preparaty ziołowe, a także te preparaty, które zawierają duże dawki witaminy C oraz wyciąg z żurawiny.

Po otrzymaniu wyniku posiewu proponujemy wizytę u lekarza rodzinnego w celu ustalenia dokładnej przyczyny Pani dolegliwości. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce lub powtórzeniu analizy moczu oraz o ewentualnej antybiotykoterapii.

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/azotyny-w-moczu-przyczyny-badanie-moczu-infekcja-drog-moczowych-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-drog-moczowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty