Czy infekcja dróg moczowych się rozprzestrzeniła?

Dzień dobry W badaniu ogólnym moczu wyszła mi obecność azytonów, leukocyty w normie. Od 8 dni odczuwam czasami parcie na pęcherz pierwszy dzień był bardzo intensywny jednak teraz jest lepiej i mam częstomocz. Przed wczoraj zaniosłam mocz na badanie na posiew moczu. Na badanie czeka się ok. 5 dni także moje pytanie brzmi czy przez ten czas może infekcja może rozprzestrzenić do nerek? Od 4 dni biorę urofuragine, a na początku infekcji brałam urosept. Nie potrafię stwierdzić czy po nich objawy się polepszyły. Nic mnie nie boli/piecze itp. Jedynie czasami mam uczucie dyskomfortu w cewce moczowej po oddaniu moczu, a mocz oddaję często, ale w normalnych ilościach i a barwę jasną żółtą. Mam zdrowe nerki i jestem młodą osobą. Martwię się tylko żeby do czasu otrzymania badań infekcja może się rozprzestrzenić.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Zakażenie układu moczowego to bardzo częsta przypadłość i dotyczy głównie kobiet. Wynika to przede wszystkim z budowy anatomicznej cewki moczowej oraz jej bliskiego sąsiedztwa z odbytem.

Schorzenie to diagnozuje się na podstawie analizy moczu oraz posiewu bakteryjnego. Do najczęstszych objawów ZUM zaliczyć można: częste oddawanie moczu, bóle podbrzusza, świąd, pieczenie oraz ból w trakcie mikcji. Natomiast symptomami, które mogą świadczyć o zapaleniu górnych dróg moczowych, w tym nerek są: krwiomocz, gorączka, osłabienie, bóle pleców w okolicy lędźwiowej, wzdęcia, wymioty oraz biegunka.

Obecność azotynów w moczu może wskazywać na zakażenie bakteryjne układu moczowego. Natomiast schorzenie to stwierdza się głównie przy równoczesnej obecności w moczu leukocytów oraz białka.

W Pani przypadku, wynik analizy moczu wskazał brak obecności leukocytów. Przyczyną występowania azotynów może być również źle pobrana oraz przetrzymywana (w zbyt wysokiej temperaturze) próbka moczu, a także cukrzyca.

Leczenie, które Pani wydaje się być prawidłowe. W pierwszej fazie kuracji można stosować preparaty ziołowe, a także te preparaty, które zawierają duże dawki witaminy C oraz wyciąg z żurawiny.

Po otrzymaniu wyniku posiewu proponujemy wizytę u lekarza rodzinnego w celu ustalenia dokładnej przyczyny Pani dolegliwości. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce lub powtórzeniu analizy moczu oraz o ewentualnej antybiotykoterapii.

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/azotyny-w-moczu-przyczyny-badanie-moczu-infekcja-drog-moczowych-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-drog-moczowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty