Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Obecność azotynów, podwyższone leukocyty - jak to zinterpretować?

Dzien dobry nazywam się magda i mam 26 lat. Dwa tygodnie temu zaczelam odczuwać  nieprzyjemne pieczenie podczas oddawania moczu i pojawiły się upławy. Przez killka dni probowalam sama cos na to poradzić robiłam sobie nasiadowki  z  rumianku , rozgrzewałam sobie dol brzycha poduszka elektryczna ale nie przyniosło to poprawy. Poszłam wiec do lekarza i dostałam skierowanie na badanie moczu. Chciałabym się dowiedzieć jak można zinterpretować obecność azotynów, podwyższone leukocyty oraz 6,519,1 bakterii w podstawowym badaniu moczu a jednocześnie ujemny wynik badania posiewowego? Bardzo dziekuje za odpowiedz.  
ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Obecność azotynów z towarzyszącą leukocytozą świadczy o infekcji bakteryjnej. Niewątpliwie przy takich wynikach badań, wynik posiewu powinien być dodatni. W obecnej sytuacji wskazane jest powtórzenie badań. Najprawdopodobniej posiew został nieprawidłowo wykonany.
Istotne są tu również informacje na temat przyczyn wykonania badania i występowania ewentualnych dolegliwości.
Jeżeli odczuwane jest pieczenie, świąd lub obserwowane są upławy czy podwyższenie temperatury to na pewno mamy do czynienia z zakażeniem układu moczowego i niezbędne jest powtórzenie posiewu moczu.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Jeśli w podstawowym badaniu moczu leukocyty są podwyższone , świadczy to zapaleniu w układzie moczowym. Jeśli podwyższone są leukocyty i pozytywne azotyny, to prawdopodobnie ma miejsce zakażenie bakteryjne moczu. To właśnie bakterie są najczęstszą przyczyną zakażeń układu moczowego, na dalszych pozycjach plasują się wirusy, grzyby i chlamydie. Poza tym leukocyty w moczu mogą się też pojawić w chorobach nerek, pęcherza moczowego, kamicy nerkowej, ale także przy odwodnieniu, dużym wysiłku fizycznym, przy przyjmowaniu niektórych leków oraz w stanach gorączkowych.

U Pani występują dodatkowo typowe objawy infekcji układu moczowego, do których należą: tzw. objawy dyzuryczne, czyli ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz i ból w dole brzucha, pojawiający się najczęściej po wypełnieniu pęcherza. Mogą wystąpić trudności w utrzymaniu moczu oraz nagłe parcie na mocz.

Posiew moczu to badanie, które wykonuje się przy dodatnich leukocytach i objawach zakażenia układu moczowego. Polega ono na tym, że płytkę z podłożem i moczem zostawia się na 24 godziny lub na 48 godzin w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała ludzkiego. Może zdarzyć, że posiew został niepoprawnie wykonany i wtedy należy go powtórzyć. W rzadkich przypadkach zakażenie może być wywołane prątkami lub grzybami i wtedy trzeba powtórzyć posiew na specjalnych pożywkach i trwa on kilka tygodni.

W Pani przypadku proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego. Posiew można powtórzyć. Przy takich wynikach badania podstawowego moczu i występujących u Pani dolegliwościach, możliwe jest rozpoczęcie leczenia antybiotykami. Antybiotyki mają formę tabletek i przyjmuje się je przez okres kilku dni.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy