Zapytaj lekarza

1 , 0 2 9 , 5 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Obecność azotynów, podwyższone leukocyty - jak to zinterpretować?

Dzien dobry nazywam się magda i mam 26 lat. Dwa tygodnie temu zaczelam odczuwać  nieprzyjemne pieczenie podczas oddawania moczu i pojawiły się upławy. Przez killka dni probowalam sama cos na to poradzić robiłam sobie nasiadowki  z  rumianku , rozgrzewałam sobie dol brzycha poduszka elektryczna ale nie przyniosło to poprawy. Poszłam wiec do lekarza i dostałam skierowanie na badanie moczu. Chciałabym się dowiedzieć jak można zinterpretować obecność azotynów, podwyższone leukocyty oraz 6,519,1 bakterii w podstawowym badaniu moczu a jednocześnie ujemny wynik badania posiewowego? Bardzo dziekuje za odpowiedz.  
ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Obecność azotynów z towarzyszącą leukocytozą świadczy o infekcji bakteryjnej. Niewątpliwie przy takich wynikach badań, wynik posiewu powinien być dodatni. W obecnej sytuacji wskazane jest powtórzenie badań. Najprawdopodobniej posiew został nieprawidłowo wykonany.
Istotne są tu również informacje na temat przyczyn wykonania badania i występowania ewentualnych dolegliwości.
Jeżeli odczuwane jest pieczenie, świąd lub obserwowane są upławy czy podwyższenie temperatury to na pewno mamy do czynienia z zakażeniem układu moczowego i niezbędne jest powtórzenie posiewu moczu.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Jeśli w podstawowym badaniu moczu leukocyty są podwyższone , świadczy to zapaleniu w układzie moczowym. Jeśli podwyższone są leukocyty i pozytywne azotyny, to prawdopodobnie ma miejsce zakażenie bakteryjne moczu. To właśnie bakterie są najczęstszą przyczyną zakażeń układu moczowego, na dalszych pozycjach plasują się wirusy, grzyby i chlamydie. Poza tym leukocyty w moczu mogą się też pojawić w chorobach nerek, pęcherza moczowego, kamicy nerkowej, ale także przy odwodnieniu, dużym wysiłku fizycznym, przy przyjmowaniu niektórych leków oraz w stanach gorączkowych.

U Pani występują dodatkowo typowe objawy infekcji układu moczowego, do których należą: tzw. objawy dyzuryczne, czyli ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz i ból w dole brzucha, pojawiający się najczęściej po wypełnieniu pęcherza. Mogą wystąpić trudności w utrzymaniu moczu oraz nagłe parcie na mocz.

Posiew moczu to badanie, które wykonuje się przy dodatnich leukocytach i objawach zakażenia układu moczowego. Polega ono na tym, że płytkę z podłożem i moczem zostawia się na 24 godziny lub na 48 godzin w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała ludzkiego. Może zdarzyć, że posiew został niepoprawnie wykonany i wtedy należy go powtórzyć. W rzadkich przypadkach zakażenie może być wywołane prątkami lub grzybami i wtedy trzeba powtórzyć posiew na specjalnych pożywkach i trwa on kilka tygodni.

W Pani przypadku proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego. Posiew można powtórzyć. Przy takich wynikach badania podstawowego moczu i występujących u Pani dolegliwościach, możliwe jest rozpoczęcie leczenia antybiotykami. Antybiotyki mają formę tabletek i przyjmuje się je przez okres kilku dni.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy