Czy mam infekcję dróg moczowych w 13 tygodniu ciąży?

Dzień dobry,jestem w 13 tyg ciąży. Czy moje wyniki moczu świadczą o jakimś zapaleniu ?(nie mam żadnych objawów).badnaie moczu wyszło okey oprócz; bakterie w moczu dość liczne i leukocyty 3-5.pozdrawiam i czekam na odpowiedź
KOBIETA, 30 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

badania moczu w ciąży są bardzo ważnym elementem diagnostyki dobrostanu matki, jak również dziecka. Są one zlecane pacjentkom przeważnie przed każdą wizytą u lekarza prowadzącego. Pani wynik z pewnością będzie wymagał powtórzenia, aby zweryfikować liczbę bakterii obecnych w moczu. Ilość leukocytów mieści się jeszcze w granicach normy. Można więc wnioskować, że nie rozwija się intensywny stan zapalny.

Niemniej jednak obecność bakterii w moczu zawsze powinna być zweryfikowana w kolejnym badaniu. Najlepiej będzie w najbliższych dniach analizę powtórzyć oraz rozszerzyć ją o posiew. Ponadto trzeba mieć na uwadze to, czy na pewno pierwsza próbka została pobrana prawidłowo. Niejednokrotnie taki wynik badania uzyskuje się, gdy doszło do zanieczyszczenia moczu na skutek przeniesienia bakterii ze skóry albo okolic odbytu. Dlatego bardzo ważne jest pobieranie próbki z porannego moczu, pierwszej jego porcji i środkowego strumienia. Warto na pewno mieć to na uwadze podczas pobierania nowej próbki. Jeśli jednak ma Pani jeszcze objawy infekcji dróg moczowych w postaci parcia na pęcherz moczowy, pieczenia w cewce, bólu czy gorączki to koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem w możliwe krótkim czasie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-w-ciazy-objawy-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-w-moczu-w-ciazy-przyczyny-objawy-diagnoza-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-co-robic

https://portal.abczdrowie.pl/azotyny-w-moczu-przyczyny-badanie-moczu-infekcja-drog-moczowych-ciaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.