Co oznacza taki wynik badania moczu u 35-latki?

Dzień dobry, mam ciągłe parcie na pęcherz, nawet po wizycie w toalecie, oddawanie moczu w niewielkich ilościach. Badanie moczu: mocz mętny, leukocyty 62, liczne bakterie, białko 0,25 g/l. Lekarz przepisał mi duomox 1g 2x1 dziennie 20 szt., ale nie powiedział ile dni mam brać. Jestem w 31 tygodniu ciazy.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Infekcje moczu podczas trwania ciąży zdarzają się dość często. Najważniejszym postępowaniem jest w porę zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie, gdyż nieleczone zapalenie dróg moczowych w ciąży może nieść ze sobą poważne konsekwencje, zarówno dla kobiety, jak i nienarodzonego jeszcze dziecka.

Z przedstawionych przez Panią wynikach analizy moczu, można by stwierdzić, że występuje obecnie pewien stan zakażenia układu moczowego. Wskazuje na to między innymi obecność leukocytów, bakterii i białka, których nie powinno być w zdrowym i prawidłowo pobranym moczu.

Stany zapalne dróg moczowych najczęściej są spowodowane zakażeniami bakteryjnymi, a w szczególności bakteriami jelitowymi E. coli, gronkowcem oraz paciorkowcami z grupy B. Do głównych objawów zakażenia układu moczowego można by zaliczyć: uczucie parcia na mocz, częste wydalanie moczu w małych ilościach, kłucie w cewce moczowej, a także bóle w podbrzuszu, odczuwane zwłaszcza podczas mikcji.

Zalecamy stosować antybiotyk według zaleceń lekarza. W tym przypadku należałoby przyjmować lek do końca opakowania, aby dokładnie wyleczyć infekcje i uchronić przy tym przed możliwymi nawrotami.

Jeżeli miałaby Pani jakieś wątpliwości, proponujemy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, jednakże przepisany antybiotyk może być stosowany w okresie ciąży.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-pecherza-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-w-ciazy-objawy-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-w-moczu-w-ciazy-przyczyny-objawy-diagnoza-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.