Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Aktywność fizyczna w ciąży

Czy kobieta w stanie błogosławionym musi rezygnować z aktywności fizycznej? Na jaką aktywność można sobie pozwolić? Na ten temat wypowiada się Martyna Wojciechowska.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety nie napisała Pani, jakie jest podłoże tych infekcji, a ma to fundamentalne znaczenie dla leczenia nawracających stanów zapalnych pochwy.

Do najczęstszych należą infekcje o charakterze grzybiczym, powodujące świąd, obrzęk sromu i białe, serowate upławy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Nierzadko kobiety narzekają także na infekcje bakteryjne – wówczas leczenie powinno być ściśle dopasowane do rodzaju patogenu, który powoduje dolegliwości. Pieczenie, ból, swędzenie i upławy o nieprzyjemnym zapachu to najczęstsze symptomy infekcji bakteryjnej lub waginozy. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy.

Również infekcje o charakterze wirusowym mogą być problematyczne, a wyjątkowo uporczywe objawy mają infekcje o podłożu pierwotniakowym. Te jednak zdarzają się rzadziej.

Podstawową profilaktyką niwelowania ryzyka nawrotu najczęstszych infekcji jest właściwa higiena intymna (częsta zmiana bielizny, łagodne środki myjące oraz właściwe oczyszczanie okolic odbytu), stosowanie probiotyków ginekologicznych (zaburzenie flory bakteryjnej jest najczęstszym powodem nawrotu infekcji grzybiczych), a także dbanie o to, by powzięte leczenie doprowadzić do końca. Wiele infekcji przenoszonych jest drogą płciową, oznacza to, że przyczyną nawrotów choroby może być ponowne zainfekowanie przez partnera, któremu nie doskwierają żadne dolegliwości związane ze stanem zapalnym.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-nawracajacych-infekcji-intymnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy