Dlaczego infekcja pochwy nie ustępuje?

Witam. Od listopada borykam się z infekcją bakteryjną pochwy. Byłam dwukrotnie u ginekologa, przepisano mi macmiror complex. Po pierwszym wybraniu 10 globulek czułam się dobrze przez następne 2 tygodnie. Po dwóch tygodniach znowu wróciło i trwa do dziś, mimo że byłam w tym czasie u innego ginekologa, który również przepisał mi macmiror, i który także wybrałam dopochwowo przez 10 dni, niestety tym razem nie pomogło nawet na dwa tygodnie. Objawami są: pieczenie, podrażnienie, a przede wszystkim bardzo nieprzyjemny zapach, który cały czas się pojawia mimo należytej, regularnej higieny pochwy. Dodam, że w tym czasie nie współżyłam z nikim, dlatego tez nie byłam w stanie się od nikogo zarazić. Nie mam pojęcia jak sobie z tym radzić, porada ginekologa w okresie pandemii jest niebezpieczna, dlatego zwracam się z prośbą do państwa o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam, lek Macmiror opiera swe działanie na dwóch substancjach czynnych. Są to: nifuratel i nystatyna, działające na pierwotniaki, grzyby oraz bakterie. Przyczyną popularności tego leku jest bezpieczeństwo jego stosowania – nie zaburza on flory bakteryjnej dzięki temu, że nie niszczy pałeczek kwasu mlekowego, nieodzownego w organizmie kobiety. Pełni funkcję ochronną, zapobiegając kolejnym zakażeniom. Niestety globulki Macmiror nie będą skuteczne na wszystkie infekcje. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-zapalenie-pochwy-przyczyny-objawy-leczenie. Trudno dociec przyczyny nawracającej waginozy w Pani przypadku. Być może jest to sygnał, że należy dokonać oceny biocenozy pochwy. Warto wiedzieć, że pochwę zasiedlają często paciorkowce, bakterie e.coli lub bakterie beztlenowe. Czasami infekcja bakteryjna pochwy ma poważniejszą przyczynę niż to się początkowo wydaje – wyjątkowo podstępne choroby to chlamydioza lub rzęsistkowiec. Niestety w przypadku waginozy bakteryjnej domowe leczenie nie będzie skuteczne – konieczna jest wizyta u ginekologa. Natomiast tym, co można zrobić w domu to przede wszystkim higiena intymna, ale rozumiana we właściwy sposób – to jest skrupulatna, ale nie nadmierna, przy użyciu niewielkiej ilości detergentu. Szczegóły odnośnie profilaktyki infekcji intymnych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-nawracajacych-infekcji-intymnych. Wspomagać można się preparatami z kwasem mlekowym – dostępne są w żelu do stosowanie miejscowego oraz w produktach do mycia. Niestety higiena oraz brak stosunków seksualnych nie gwarantują pełnego „zabezpieczenia” przed atakiem chorobotwórczych bakterii – przewlekły stres osłabiający układ immunologiczny, antybiotyki lub infekcja np. ucha czy gardła, sprzyjają nawrotowi waginozy bakteryjnej. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.