Czy lepiej udać się jak najszybciej do ginekologa?

Witam, od ok. pół miesiąca mam problem z okolicami intymnymi. Moje objawy to: nieprzyjemny zapach wydzieliny (niestety nie wiem czy rybi, nie jestem w stanie rozpoznać), zielono-żółte, wodniste upławy, ból podbrzusza, czasem kłopoty z oddawaniem moczu i pieczenie. Objawy nie są bardzo uporczywe, aczkolwiek najbardziej przeszkadza mi ból podbrzusza. Zaczęłam stosować clotrimazolum bez recepty (kilka dni dwa razy dziennie rano i wieczorem, następnie po 6 dniach miałam okres, ale dalej używałam jak poprzednio, skończył mi się okres i nadal stosuję). Mimo prawie już dwutygodniowej kuracji objawy nadal występują. Nie wiem co robić, ponieważ teraz w czasie koronawirusa zaleca się zostanie w domu. Mogę to leczyć lekami bez recepty, czy lepiej udać się jak najszybciej do ginekologa żeby stwierdził, co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, Clotrimazolum to powszechny lek przeciwgrzybiczy. Jeżeli nie działa, to znak, że czas udać się do ginekologa, gdyż prawdopodobnie Pani infekcja intymna ma inny charakter. Być może bakteryjny, o czym mógłby świadczyć kolor upławów. O nich przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy. Niestety w tym wypadku leki bez recepty mogą nie zdać egzaminu, choć może się Pani posiłkować probiotykiem w żelu do stosowania w miejscach intymnych, by przywrócić równowagę mikrobiologiczną w pochwie (chodzi o ilość dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego). Dodatkowo, jeśli ginekolog stwierdzi waginozę bakteryjną, zaleci stosowanie antybiotyku – najczęściej na infekcje intymne stosuje się globulki dopochwowe. Czym jest i jak leczyć infekcję bakteryjną może Pani sprawdzić pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.