Czy muszę udać się do ginekologa z tą infekcją?

Witam, z 2 tygodnie temu poczułam uporczywy świąd w okolicach intymnych i delikatne upławy. Zignorowałam to, a teraz przy oddawaniu moczu piecze mnie i bardzo czuję parcie na częste oddawanie moczu. Kochałam się ze swoim chłopakiem kilka dni temu, tuż przed miesiączką i ją dostałam w terminie, wszystko tak samo, tylko skróciła się o jeden dzień. Wczoraj odkryłam jeszcze na wardze sromowej mniejszej, na wysokości łechtaczki niewielkiego guzka, który boli przy dotykaniu. Czy jest konieczność pójścia do ginekologa, czy wystarczy, że kupię coś na infekcję intymną? Co może oznaczać ten guzek? Bylabyn wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sugerowałabym wizytę u ginekologa – leczenie dolegliwości intymnych na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. Preparaty lecznicze sprzedawane bez recepty mogą okazać się skuteczne przy leczeniu infekcji grzybiczych lub bakteryjnych, natomiast nie ma pewności, że któraś z nich dotyczy Pani. Zatem doraźnie może Pani zastosować któryś z takich produktów, a dodatkowo polecałabym probiotyki ginekologiczne zawierające bakterie kwasu mlekowego – wzmocnią barierę ochronną i złagodzą dolegliwości. O infekcjach intymnych mówi ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne.

Upławy oraz pieczenie podczas oddawania moczu mogą wskazywać na infekcję bakteryjną, grzybiczą lub pierwotniakową – podała Pani zbyt mało szczegółów, by móc zasugerować cokolwiek. Natomiast niepokojąca wydaje się zmiana na wardze sromowej i choćby z uwagi na nią warto zwrócić się do specjalisty. Umiejscowiona w tym miejscu może być zarówno skutkiem infekcji intymnej o etiologii bakteryjnej (paciorkowiec, gronkowiec), ale także wirusowej czy grzybiczej. O infekcjach wirusowych i ich skutkach traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-opryszczke-narzadow-plciowych. Może to być także opryszczka narządów płciowych czy kłykcina kończysta, a nawet zapalenie gruczołu Bartholina. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/gruczol-bartholina-przyczyny-objawy-i-leczenie-zapalenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.