Jak leczyć tą opryszczkę narządów płciowych?

Dostałam opryszczki narządów płciowych, zmiany pojawiły się w w okolicach warg sromowych i odbytu. W pierwszych dniach towarzyszył stan podgorączkowy i ogólne osłabienie. Był też problem z zalatwieniem potrzeb fizjologicznych. Od niedzieli przyjmuje Acyklovir w dawce 200mg co 4h. Zauważyłam, że pecherzyki powoli znikają, nadal widać pojedyncze w okolicach odbytu, nadal czuje też pieczenie, które utrudnia mi normalne funkcjonowanie w domu, jak i w pracy (problemy z chodzeniem, leżeniem, schylaniem się, siedzeniem). Czy jest coś co złagodzi to pieczenie/szczypanie, jakaś maść, tabletki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bolesne zmiany powstające w wyniku infekcji wirusem HSV mogą pojawiać się nawet do 14 dni, co faktycznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Poza leczeniem przeciwwirusowym, zleconym przez lekarza, może Pani robić także nasiadówki z naparów ziołowych – polecam zwłaszcza rumianek, szałwię i korę dębu, gdyż te zioła zadziałają przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwświądowo. Dodatkowo skuteczne są także maści wysuszające, zawierające cynk – czyli ten składnik, który występuje w maściach przeciw odparzeniom dla niemowląt. Pomocniczo stosuje się niekiedy tzw. pędzlowanie fioletem – proszę udać się do apteki, wszystkie te składniki może Pani kupić bez recepty. Więcej o wirusie opryszczki i leczeniu infekcji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-opryszczke-narzadow-plciowych.

Proszę również pamiętać, że w tym okresie bardzo ważna jest odpowiednia higiena – nie tylko intymna – oraz częsta zmiana bielizny (najlepiej, żeby była bawełniana). Koniecznie należy powstrzymać się przed współżyciem. Więcej o profilaktyce opryszczki narządów płciowych pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych-na-co-trzeba-uwazac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.