Czy to może być alergia na środki higieniczne?

Witam, od paru dni odczuwam dyskomfort w miejscu intymnym. Wyszła mi wysypka właśnie w tych okolicach ( czerwone małe krostki). Piecze podczas siadania i chodzenia oraz niekiedy swędzi. Czy może być to alergia na środki higieniczne ?
KOBIETA, 20 LAT około miesiąca temu

Czy świąd da się zredukować?

Atopowe zapalenie skóry byłoby mniej uciążliwe dla pacjenta, gdyby udało się zredukować świąd. Czy można to zrobić? Na to pytanie odpowiada prof. Jacek Szepietowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tak, to może być alergia na podpaski, środki do higieny intymnej – w tym żel do mycia czy chusteczki – a także środki piorące. Trudno to rozstrzygnąć tylko na podstawie informacji o krostkach – jeżeli zmieniała Pani ostatnio wyżej wspomniane środki higieniczne czy produkty do mycia, to można domniemywać, że źródłem dolegliwości jest alergia.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-pochwy-przyczyny-leczenie.

Niestety nie wspomina Pani, gdzie umiejscowione są krostki. W przypadku krostek na powierzchni skóry, a także w pachwinach można domniemywać wysypkę alergiczną. Towarzyszyć jej może swędzenie i pieczenie w miejscu wyprysków, wrażenie ściągnięcia skóry, niekiedy nawet upławy i zaczerwienienie czy obrzęk śluzówki.

W takim wypadku mogą pomóc nasiadówki z naparu z kory dębu czy rumianku, a także trzeba jak najszybciej wyeliminować źródło alergii – dobrze jest zastosować kosmetyki czy środki piorące o charakterze hipoalergicznym, zwłaszcza jeśli ma Pani skłonność do występowania alergii.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://uroda.abczdrowie.pl/higiena-intymna-alergikow.

Warto jednak pamiętać, że krostki w miejscach intymnych mogą również oznaczać infekcję intymną – np. opryszczkę narządów płciowych. Jeżeli zatem dolegliwości nie ustąpią, bądź nasilą się, proszę nie zwlekać z wizyta u ginekologa.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych-na-co-trzeba-uwazac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy