Czy to może być alergia na środki higieniczne?

Witam, od paru dni odczuwam dyskomfort w miejscu intymnym. Wyszła mi wysypka właśnie w tych okolicach ( czerwone małe krostki). Piecze podczas siadania i chodzenia oraz niekiedy swędzi. Czy może być to alergia na środki higieniczne ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, to może być alergia na podpaski, środki do higieny intymnej – w tym żel do mycia czy chusteczki – a także środki piorące. Trudno to rozstrzygnąć tylko na podstawie informacji o krostkach – jeżeli zmieniała Pani ostatnio wyżej wspomniane środki higieniczne czy produkty do mycia, to można domniemywać, że źródłem dolegliwości jest alergia.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-pochwy-przyczyny-leczenie.

Niestety nie wspomina Pani, gdzie umiejscowione są krostki. W przypadku krostek na powierzchni skóry, a także w pachwinach można domniemywać wysypkę alergiczną. Towarzyszyć jej może swędzenie i pieczenie w miejscu wyprysków, wrażenie ściągnięcia skóry, niekiedy nawet upławy i zaczerwienienie czy obrzęk śluzówki.

W takim wypadku mogą pomóc nasiadówki z naparu z kory dębu czy rumianku, a także trzeba jak najszybciej wyeliminować źródło alergii – dobrze jest zastosować kosmetyki czy środki piorące o charakterze hipoalergicznym, zwłaszcza jeśli ma Pani skłonność do występowania alergii.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://uroda.abczdrowie.pl/higiena-intymna-alergikow.

Warto jednak pamiętać, że krostki w miejscach intymnych mogą również oznaczać infekcję intymną – np. opryszczkę narządów płciowych. Jeżeli zatem dolegliwości nie ustąpią, bądź nasilą się, proszę nie zwlekać z wizyta u ginekologa.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych-na-co-trzeba-uwazac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.