Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznaczają takie krosty na kciuku?

Witam. Od kilku dni na kciuku mam dużo drobnych krostek, które swiedza. Robi się z nich taka lekka skorupa. Po ich rozdrapaniu leci przezroczysty,brzasku płyn. Takie kropki/ wysypkę mam też między drugim a trzecim palcem. Co to może być ?
KOBIETA, 33 LAT około miesiąca temu

Czy świąd da się zredukować?

Atopowe zapalenie skóry byłoby mniej uciążliwe dla pacjenta, gdyby udało się zredukować świąd. Czy można to zrobić? Na to pytanie odpowiada prof. Jacek Szepietowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

opisane przez Panią zmiany mogą sugerować reakcją alergiczną.

Istotne jest, czy na tej ręce nosi Pani biżuterię. Jeśli tak, to objawy te mogą wskazywać na uczulenie na nikiel. Objawia się ono zmianami skórnymi występującymi w miejscu styczności z alergenem. Zmiany te mogą mieć charakter czerwonej wysypki, która swędzi lub piecze. Dodatkowo skóra w tym miejscu może się łuszczyć, twardnieć, pękać. Nierzadko pojawiają się pęcherze, z którym sączy się płyn.

Więcej o alergii na nikiel przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-nikiel.

Inną przyczyną zmian na dłoniach może być alergia na płyn do naczyń, alergia na kosmetyki do rąk lub płyn do prania. Być może w ostatnim czasie używała Pani nowego kremu do rąk lub prała ręcznie.

Bez względu na przyczynę pojawienia się krostek, warto udać się do dermatologa lub alergologa, aby obejrzał zmiany i zalecił odpowiednią kurację.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Znajdzie je Pani między innymi pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-krostki-na-kciuku-a-uczulenie-na-plyn-do-mycia-naczyn, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienienie-i-drobna-swedzaca-wysypka-w-okolicach-kciuka-na-zewnetrznych-stronach-obu-dloni.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy