Co oznaczają takie plamki na dłoni?

Od jakoś 4 dni utrzymują mi się na zewnętrznej stronie dłoni, takie czerwone plamki, coś jakby wysypka, ale nie ma żadnych krostek tylko takie przebarwienia. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czerwone plamki na dłoniach mogą być objawem alergii kontaktowej. W tym przypadku zmiany pojawiają się na skutek bezpośredniego kontaktu z substancją drażniącą.

Może to być płyn do naczyń, mydło, szampon do włosów, perfumy, a nawet rękawiczki jednorazowe, często używane podczas sprzątania. Uczulać mogą także detergenty lub środki czyszczące. Proszę przeanalizować, czy w ciągu ostatnich czterech dni używała Pani czegoś nowego.

Uczulenie na dłoniach objawia się czerwonymi plamami. Czasem dochodzą do tego wypryski, ale nie jest to regułą. Ponadto zmianom towarzyszyć może pieczenie lub swędzenie. Skóra może stać się przesuszona i zmieniać swój kolor.

Jeśli w ciągu najbliższych dni czerwone plamy nie znikną, proszę udać się do dermatologa, który pomoże znaleźć ich przyczynę.

Podobne pytania znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzace-i-czerwone-plamy-na-zewnetrznej-stronie-obu-dloni-u-49-latka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-plamy-na-zewnetrznej-stronie-rak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.