Co oznaczają takie plamki na dłoni?

Od jakoś 4 dni utrzymują mi się na zewnętrznej stronie dłoni, takie czerwone plamki, coś jakby wysypka, ale nie ma żadnych krostek tylko takie przebarwienia. Co to może być?
KOBIETA, 18 LAT 2 miesiące temu

Czy świąd da się zredukować?

Atopowe zapalenie skóry byłoby mniej uciążliwe dla pacjenta, gdyby udało się zredukować świąd. Czy można to zrobić? Na to pytanie odpowiada prof. Jacek Szepietowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

czerwone plamki na dłoniach mogą być objawem alergii kontaktowej. W tym przypadku zmiany pojawiają się na skutek bezpośredniego kontaktu z substancją drażniącą.

Może to być płyn do naczyń, mydło, szampon do włosów, perfumy, a nawet rękawiczki jednorazowe, często używane podczas sprzątania. Uczulać mogą także detergenty lub środki czyszczące. Proszę przeanalizować, czy w ciągu ostatnich czterech dni używała Pani czegoś nowego.

Uczulenie na dłoniach objawia się czerwonymi plamami. Czasem dochodzą do tego wypryski, ale nie jest to regułą. Ponadto zmianom towarzyszyć może pieczenie lub swędzenie. Skóra może stać się przesuszona i zmieniać swój kolor.

Jeśli w ciągu najbliższych dni czerwone plamy nie znikną, proszę udać się do dermatologa, który pomoże znaleźć ich przyczynę.

Podobne pytania znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzace-i-czerwone-plamy-na-zewnetrznej-stronie-obu-dloni-u-49-latka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-plamy-na-zewnetrznej-stronie-rak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty