Co mogą oznaczać takie liczne krosty na ciele?

Posiadam liczne ukąszenia, a przynajmniej tak mi się wydaje po których zostają małe czerwone krostki, nic się z nich nie leje, nie puchną, czasami troszkę swędzą ale nie jest to bardzo uciążliwe, występują głównie w okolicy brzucha, klatki piersiowej oraz pleców i jest ich kilkanaście może nawet więcej i przybywa. Dbam o higienę, często zmieniam ubrania, sprawdzałem jak wyglądają ślady po ukąszeniach pluskwy i są większe więc to nie to. Prałem pościel, podłożyłem dodatkowy koc a problem nie znika.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu. Niestety wyłącznie na podstawie samego opisu nie można stwierdzić, z czego wynikają te dolegliwości u Pana. Zmiany skórne na ciele mogą mieć bowiem bardzo wiele różnych przyczyn. Dość często są one wynikiem reakcji alergicznej. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie sięgał Pan np. po nowe kosmetyki do pielęgnacji skóry. Być może zawierają one jakiś konkretny składnik, na który Pana ciało reaguje właśnie wysypką. Takie problemy skórne mogą pojawiać się również pod wpływem uczulenia na określone produkty spożywcze. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie ich eliminacja ze swojego codziennego jadłospisu. W takim przypadku warto byłoby zdiagnozować się pod tym kątem u alergologa i wykonać odpowiednie testy. Czasami zmiany skórne mogą wynikać też z różnych schorzeń dermatologicznych. Jeżeli problem nie będzie znikał, proszę także skonsultować się z lekarzem tej specjalizacji, który będzie mógł dokładnie obejrzeć te zmiany i zaproponować najlepsze metody lecznicze.

Więcej o różnych chorobach skóry można przeczytać w artykułach zamieszczonych na portalu abcZdrowie.pl:

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów naszego serwisu na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-swedzace-krostki-na-ciele

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-plamy-i-krostki-na-ciele

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/male-czerwone-i-swedzace-krostki-na-ciele

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.