Co mogą oznaczać takie czerwone zmiany skórne?

Dzień dobry, na ciele mam mnóstwo czerwonych kropek jakby po ukłuciu igłą. Mam 25 lat. Ciśnienie w normie. Kropki są na rękach, klatce piersiowej, brzuchu, udach. Wciąż ich przybywa. Moja mama ma takie same kropeczki na ciele. Czy to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Takie zmiany wymagają badania lekarskiego. Z pytania wynika, że wraz z upływem czasu problem ten nie ustaje, a wręcz przeciwnie – zmian tych jest coraz więcej, dlatego tym bardziej proszę nie zwlekać z konsultacją. W pierwszej kolejności może Pan się udać do lekarza medycyny rodzinnej albo internisty. Po wykonaniu podstawowych badań będzie on mógł stwierdzić, czy konieczne są dalsze wizyty. Możliwe, że lekarz skieruje Pana na dodatkową diagnostykę u dermatologa.

Takie zmiany skórne mogą mieć bardzo wiele różnych przyczyn. W wielu przypadkach mają one związek z różnymi chorobami dermatologicznymi. Po dokładnym obejrzeniu skóry, lekarz będzie mógł określić, z czego mogą wynikać i ewentualnie zalecić bardziej szczegółowe badania.

Czasami mogą być one również wynikiem uczulenia, np. na niektóre kosmetyki. W wielu przypadkach problemy skórne wynikają także z alergii pokarmowej. W tym przypadku należałoby wykonać testy alergologiczne, aby ustalić przyczynę problemu. Wspomina Pan, że podobne zmiany można zauważyć również u Pana mamy – nie można zatem wykluczyć, że ich podłoże jest genetyczne.

Zachęcamy do przeczytania artykułu o takiej tematyce na portalu abcZdrowie.pl:

https://uroda.abczdrowie.pl/czerwone-kropki-na-ciele-przyczyny-i-leczenie

Warto także sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/male-czerwone-kropki-na-ciele

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-swedzace-krostki-na-ciele

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.