Co oznaczają te czerwone zmiany pod oczami?

Dzień dobry,już dwa razy po nocy obudziłam się z czerwonymi kropkami pod oczami które powstają tylko w nocy,są czerwone i małe raz pod jednym okiem raz pod dwoma,stosuje nowe kosmetyki ale nigdy na nic nie miałam alergii,gdy wyjdą smaruje w okolicach oczu maxicortan i jak zaczyna działać to schodzą.Byłabym wdzięczna za odpowiedź
KOBIETA, 18 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisany przez Panią problem może pojawić się pod wpływem wielu różnych czynników. Bez badania ciężko stwierdzić, co powoduje go w tej sytuacji. Najpierw warto odwiedzić okulistę oraz dermatologa, aby wykluczyć choroby skóry i oczu.

Zaczerwienienie pod okiem często występuje z różnych przyczyn. Czasami jest to wynik podrażnienia skóry. Mogą to być np. wybroczyny spowodowane pękającymi naczyniami włosowatymi. Wspomniała Pani ostatnio, że sięga po nowe kosmetyki, ale wcześniej nigdy nie miała Pani problemu z alergią. Alergia może ujawnić się jednak w różnym wieku, nawet jeśli w przeszłości nie występowały u Pani żadne niepokojące dolegliwości na tym tle. Być może taki objaw jest reakcją skóry na jakiś składnik zawarty w kosmetykach, z którym wcześniej nie miała Pani styczności np. w płynie do demakijażu, kremach pod oczy itp. Uczulać może również materiał pościeli czy nawet detergenty, stosowane do ich prania – warto to sprawdzić, aczkolwiek zmiany pojawiłyby się wówczas nie tylko w okolicy oczu. Jeżeli rzeczywiście problem ma podłoże uczuleniowe, w tej sytuacji należałoby skonsultować się dodatkowo z alergologiem. Jeżeli lekarz wykluczy alergię, należy rozszerzyć diagnostykę.

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-czerwone-plamy-pod-oczami-to-cos-powaznego https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzace-i-czerwone-krwiaczki-pod-oczami

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.