Co oznaczają te zmiany pod oczami?

Witam. Mam 24 lata, jestem kobietą. Od jakiegoś czasu pod oczami oprócz tzw. cieni mam drobne kropeczki, wyglądają jak jakaś wysypka. Czy ktoś wie od czego może to być? Piję dużo wody, nawilżam okolice pod oczami. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skóra pod oczami jest cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Wysypka w tej okolicy najczęściej świadczy o reakcji alergicznej. W ten sposób może objawiać się alergia na kosmetyki, dlatego w pierwszej kolejności warto odstawić wszystkie produkty stosowane na skórę twarzy. Jeśli opisane zmiany nie znikną, przyczyny należy szukać gdzie indziej.

Uczulać mogą bowiem nie tylko kosmetyki, ale również zwierzęta, nowe ubrania czy płyny, w których zostały one uprane lub płukane. Winowajcą bywa produkty spożywcze, a nawet woda. Metodą prób i błędów może Pani sprawdzać powyższe alergeny, a jeśli zmiany nadal będą się utrzymywały proszę udać się do dermatologa lub alergologa.

Podobne pytanie pojawiło się już w naszym serwisie pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-wypryski-w-okolicach-oczu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.