Dlaczego na mojej dłoni pojawiły się zmiany skórne?

Na skórze mojej prawej dłoni pojawiły się plamy, które wyglądają jak piegi, trochę jak plamy starcze. Lewa dłoń jest pozbawiona jakichkolwiek defektów. Nie jestem narażona na nadmierne działanie promieni słonecznych. Pracuję w zamkniętym pomieszczeniu i w ogóle się nie opalam. Mam 25 lat. Co to za plamy i co jest ich przyczyną?
KOBIETA, 25 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Zmiany skórne na dłoni mogą pojawić się z różnych przyczyn. Trudno jest określić źródło tego problemu u Pani jedynie na podstawie opisu, dlatego w tym przypadku wskazana byłaby wizyta u dermatologa. Lekarz po obejrzeniu zmiany będzie mógł określić przyczynę tych dolegliwości i dobrać odpowiednie leczenie.

Takie plamy mogą wskazywać na szereg różnych schorzeń dermatologicznych. Czasami mogą wskazywać na rozwijającą się grzybicę skóry. W przebiegu tej choroby zmiany mogą przybrać okrągły albo nieco owalny kształt i mieć ciemniejsze zabarwienie. Skóra na dłoni może być również sucha, zaczerwieniona. Poza tym pacjent może zauważyć znacznie łuszczenie się jej. Często dochodzi do tego również intensywne swędzenie. W leczeniu tej choroby zwykle wykorzystywane są różne maści i preparaty przeciwgrzybiczne do stosowania miejscowego. Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-dloni-czym-jest-objawy-leczenie

Czasami tego typu zmiany mogą mieć również charakter alergiczny i wynikać np. z uczulenia na daną biżuterię czy też kosmetyk.

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-te-brazowe-plamy-na-skorze

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamy-na-skorze-dloni

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.