Dlaczego na mojej skórze pojawiają się te zmiany?

Wczoraj po południu pojawiło mi się uczulenie na skórze. Swędzi mnie. Uczulenie pojawia się w jednym miejscu, a później przechodzi na inną część ciała. W niektórych miejscach plamy wyczuwam pod palcami. Używam cały czas tych samych kosmetyków. Nie zmieniłam środków do prania
KOBIETA, 35 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane przez Panią objawy mogą pojawić się z wielu różnych przyczyn. W tej sytuacji wskazany jest kontakt z lekarzem. Proszę udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, który będzie mógł ocenić, jakie leczenie jest konieczne w Pani przypadku i czy powinna udać się Pani na wizytę do specjalisty.

Uczulenie może mieć wielorakie podłoże. Z pytania wynika, że nie zmieniała Pani w ostatnim czasie kosmetyków czy środków do prania. Proszę jednak pamiętać o tym, że reakcje alergiczne mogą pojawić się też z innych przyczyn. Czasami występują np. po spożyciu jakichś określonych pokarmów. Proszę zastanowić się, po jakie produkty sięgała Pani w ciągu ostatnich dni i czy wśród nich nie ma przypadkiem takiego, który mógłby spowodować takie objawy. Jeżeli zauważy Pani, że dolegliwości nasilają się po jakimś konkretnym pokarmie, należy wykluczyć go ze swojego jadłospisu.

Reakcje alergiczne mogą wystąpić też np. po stosowaniu niektórych leków, a następnie ekspozycji słonecznej – takie sytuacje również zdarzają się dość często, tym bardziej w okresie letnim. Uczulenie na skórze mogą powodować też różne materiały ubrań.

Jeżeli dolegliwości nie ustąpią w najbliższym czasie, proszę jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Więcej na temat reakcji alergicznej piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/reakcja-alergiczna

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzace-zmiany-na-skorze-co-to-za-alergia https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wystapienie-reakcji-alergicznej-w-wieku-33-lat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.