Dlaczego mam te plamy na nogach?

Witam. Od jakiegoś czasu na moich nogach pojawiły się dziwne swędzące plamy, nawet nie było z początku plam tylko swedziala skóra. Po pewnym czasie jak drapałam pojawiła się czerwona szorstka wypykła plama, która jeszcze bardziej sędzi, jak drapę pojawiają sie strupki. A dziś zauważyłam ze nawet jest dużo siniaków, pomimo że staram się nie drapać ( obcięłam paznikcie ). Dziś zauważyłam że mam to na obu nogach okolice kostek, i kolan, a nawet na miednicy. A na dłoniach mnóstwo krostek, z jakimś płynem. Nie zminialam żelu pod prysznic ani innych kosmetyków.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety bez dokładnego obejrzenia zmian, ciężko stwierdzić co może być przyczyną tego typu dolegliwości. Przede wszystkim proszę powstrzymać się od drapania. Pojawienie się takiej wysypki na ciele, może być reakcją alergiczną, ale także objawem schorzeń wirusowych lub bakteryjnych. Przyczynę Pani dolegliwości pomoże określić dermatolog, po obejrzeniu wysypki, a w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne, oparte na preparatach doustnych lub stosowanych miejscowo.

Być może zmieniła Pani w ostatnim czasie kosmetyki lub proszek do prania i tego typu dolegliwości są wynikiem uczulenia na zawarte w nich substancje. Oczywiście nie można wykluczyć również poważniejszych schorzeń, które objawiają się wysypką, dlatego niezbędna jest tutaj konsultacja ze specjalistą, który z pewnością pomoże ustalić przyczynę problemu.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat wysypki dostępnym na portalu abczdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/uwazaj-na-letnia-wysypke

Warto także przeczytać, co na pytania o podobnej tematyce sądzą eksperci portalu abczdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-punkty-na-rekach-i-klatce-piersiowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-swedzace-plamy-na-nogach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.