Jak pozbyć się wysypki, która pojawiła się na brzuchu i rękach?

Witam, od ponad tygodnia zauważyłem na swoim brzuchu i częściowo na rękach coś jakby wysypkę. Z tego co wiem nie jestem na nic uczulony oraz nic nie zmieniałem w diecie. Wysypka jest w postaci jakby lekko wystających czerwonych plamek, które oprócz tego, że są to niczego nie robią, nie swędzą ani nie bolą. Co zrobić w takiej sytuacji ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety na podstawie przesłanych przez Pana informacji trudno jednoznacznie określić przyczynę Pana problemu. Wysypka może pojawić się bowiem z wielu różnych przyczyn. Aby ustalić przyczynę tych zmian skórnych oraz podjąć odpowiednie leczenie konieczna jest konsultacja ze specjalistą dermatologii. Nie można wykluczyć również, że wysypka pojawia się pod wpływem alergii, dlatego wizyta u lekarza alergologa także może być wskazana. Wysypka może być jednym z objawów stanu zapalnego toczącego się w organizmie. Często pojawia się też np. jako skutek uboczny stosowania niektórych leków, spożycia określonych pokarmów lub innych czynników alergizujących. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie zmienił Pan stosowanych kosmetyków, np. szamponu, mydła, czy proszku do prania. Może się bowiem okazać, że jest to np. wynik uczulenia na zawarte w nich substancje. Pomocne w zdiagnozowaniu alergii są testy alergiczne, dzięki którym można ustalić jakie konkretnie alergeny są odpowiedzialne za pojawienie się takich zmian skórnych. Oczywiście nie można wykluczyć poważniejszych schorzeń w przebiegu których pojawia się wysypka, dlatego konsultacja ze specjalistą z pewnością pomoże ustalić przyczynę problemu.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat wysypki dostępnym na portalu abczdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/uwazaj-na-letnia-wysypke

Warto także przeczytać, co na pytania o podobnej tematyce sądzą eksperci portalu abczdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mam-wysypke-na-rekach-i-dloniach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wysypka-na-brzuchu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-punkty-na-rekach-i-klatce-piersiowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.