Co oznacza ta wysypka podczas stosowania antybiotyku?

Witam. Od wczoraj przyjmujē antybiotyk Clindanea 600 mg. Przepisał mi dentysta na zapalenie zęba. Dzisiaj dostałam wysypki na jednej ręce a dokładnie na przedramieniu w wewnętrznej stronie nigdzie więcej i żadnych więcej objawów. Przyjęłam 3 tabletki. Czy może to być uczulenie na antybiotyk? Czy odstawić antybiotyk?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Bez dokładnego obejrzenia tych zmian dokładna diagnostyka nie jest możliwa. Proszę udać się do lekarza medycyny rodzinnej. Oczywiście wysypka mogła pojawić się pod wpływem stosowania tego antybiotyku, ale należałoby wykluczyć również inne przyczyny.

Uczulenie na antybiotyk może wiązać się z różnymi reakcjami organizmu. Jednym z takich charakterystycznych objawów są zmiany skórne, które mogą przybrać różną formę, np. pokrzywki. W przypadku podejrzenia uczulenia na konkretny antybiotyk proszę nie zwlekać z konsultacją lekarską. Na przyszłość warto wykonać odpowiednie specjalistyczne testy w poradni alergologicznej, aby sprawdzić, po jakie antybiotyki może Pani sięgać, a jakich należy unikać.

Dla pewności warto dodatkowo skonsultować się z lekarzem dermatologii. Na podstawie obserwacji i szczegółowego wywiadu będzie mógł ustalić, czy przyczyną pojawienia się tych zmian skórnych nie są inne choroby o podłożu dermatologicznym.

Zachęcamy do przeczytania artykułu na naszym portalu, w którym znajdzie Pani szczegółowe informacje na temat alergii na różne leki oraz jej charakterystycznych objawów:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-lek

Poniżej zamieszczamy również odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ta-wysypka-moze-byc-wynikiem-brania-antybiotyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-wystapieniu-wysypki-nalezy-odstawic-antybiotyk-zamur

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysypka-na-skorze-po-przyjmowaniu-antybiotyku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.