Co może sugerować moja wysypka?

Jakiś rok temu zaczęła pojawiać się u mnie delikatna wysypka w postaci pokrzywki głównie na rękach, pojawiała się ale zaraz znikała , jednak zaczęło się to pogłębiać i powtarzać , teraz pojawia się na każdej partii ciała, bardzo swędzi, skóra jest w tych miejscach czerwona i sucha , n apowoejacb pojawiły się jakby pęcherzyki , rany są także nad uchem przy włosach tutaj skóra zaczęła się łuszczyć. Jest to bardzo uciążliwe, wszystko swędzi i się czerwieni, co to może być ??

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim zmiany powinien obejrzeć dermatolog, w celu pełnej i dokładnej diagnostyki oraz doboru odpowiedniego leczenia, gdyż opisywane przez Panią zmiany skórne mogą pojawiać się w przebiegu wielu różnych chorób. Takich zmian nie należy lekceważyć, a wdrożenie leczenia w odpowiednim czasie pozwoli na szybsze wyeliminowanie dolegliwości. Istnieje wiele różnych rodzajów wysypek zarówno zakaźnych, takich jak grzybica, świerzb, czy liszajec, jak i niezakaźnych np. łuszczyca czy alergia. W celu ustalenia przyczyny branych jest pod uwagę wiele różnych czynników, od rodzaju zmian, poprzez ich położenie, aż po czas trwania zmian skórnych.

Objawy, które Pani opisuje, tj. zaczerwienienie, łuszcząca i sucha skóra oraz silny świąd są również charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry lub pokrzywki. Czasami mogą być one wynikiem alergii. Wówczas warto zwrócić uwagę na to, jakie kosmetyki Pani stosuje. Być może zmiany nasilają się pod wpływem określonego składnika, w wyniku kontaktu z jakimś alergenem. W takich przypadkach warto wykona

testy alergologiczne.

Poniżej znajdzie Pani odpowiedzi naszych specjalistów na pytania związane z wysypką:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-sugerowac-ta-wysypka-na-ciele

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzace-krosty-i-bable-z-plynem

Warto również zapoznać się z naszym artykułem, w którym znajdzie Pani informację na temat możliwych przyczyn Pani dolegliwości:

https://portal.abczdrowie.pl/uwazaj-na-letnia-wysypke

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.