Co robić z tym wysuszeniem skóry?

Witam. Od dwóch dni mam problem ze skórą. Zaczęło się gdy po gorącej kąpieli zaczęły mnie boleć uda i ich okolice. Najpierw pomyliłam to z bólem mięśni, jednak podczas drugiej gorącej kąpieli uda zaczęły mnie strasznie szczypać, zobaczyłam że mam w tych miejscach strasznie suchą i zaczerwienioną skórę. Najdokładniejszym opisem będzie to, że czułam się tak samo jakbym dostała poparzenia słonecznego, co nie jest możliwe. Od wczoraj boli, są czerwone miejsca, nie ma wysypki tylko schodzi skóra, nie swędzi. Wydaje mi się że może być to zaraźliwe - członek rodziny zaczyna mieć to samo. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety bez dokładnego wywiadu i konsultacji dermatologicznej trudno określić, co może być przyczyną Pani dolegliwości.

Opisane przez Panią zmiany mogą świadczyć o różnych schorzeniach, np. dermatologicznych, alergicznych czy hematologicznych. W pierwszej kolejności zmiany powinien obejrzeć lekarz dermatolog, który po dokładnym obejrzeniu, w zależności od nasilenia i przyczyny ich wystąpienia, wdroży odpowiednie leczenie. Być może opisane przez Panią zmiany są wynikiem alergii kontaktowej lub pokarmowej? Może zmieniła Pani w ostatnim czasie kosmetyki, na takie, które w swoich składzie mają składnik uczulający?

Tego typu zmiany mogą również świadczyć o atopowym zapaleniu skóry, grzybicy, czy pokrzywce. Wspomniała Pani, że objawy pojawiają się również u innych domowników, co może również sugerować chorobę zakaźną, tj. liszajec zakaźny, który jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez gronkowce lub paciorkowce. Więcej na jej temat może Pani przeczytać na portalu abcZdrowie: https://portal.abczdrowie.pl/liszajec-zakazny.

Pomocne mogą okazać się również odpowiedzi specjalistów abcZdrowie na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwona-sucha-i-bardzo-miejsca-skora-na-dloniach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwona-skora-przyczny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.