Co może znaczyć taka zmiana na skórze?

Dzień dobry. W niedzielę zauważyłam, że na ramieniu zaczerwienienie pieprzyka (szczerze to nie jest do końca pewna czy miałam tam pieprzyk). Starałam się nie drażnić niczym tego miejsca. Wieczorem zauważyłam utworzony w tym miejscu strupek. Mimo że zmiana wyglądała niejednoznacznie, to wyglądało to jednak jak zwykły odrywający się strupek, który na drugi dzień odpadł. Dziejszego dnia zmiana jest znowu zaczerwieniona i lekko wypukła,trochę szczypie. Boję się, czy to może być raz podstawnokomórkowy skóry?

Dzień dobry :). Proszę umówić się na konsultację do lekarza dermatologa. Lekarz podczas konsultacji obejrzy zmiany, zbada je. Jeśli będzie taka potrzeba zleci wykonanie badań dodatkowych. Następnie będzie mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia.

www.lenartowiczclinic.pl

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na skórze znajduje się szereg różnego rodzaju znamion, które powinny być poddawane obserwacji dermatologicznej, zwłaszcza te, które mają nieregularny kształt i nierówne brzegi. Dermatolog na podstawie charakterystycznych cech widocznej zmiany, będzie mógł określić, czy jest to zmiana łagodna, czy też zmiana nowotworowa skóry. Badania znamion powinny być wykonywane regularnie, szczególnie po okresie wakacyjnym, kiedy nasza skóra jest narażona na działanie promieni UV. Konsultacji wymagają szczególnie znamiona, które tak jak w Pani przypadku szczypią i krwawią. Lekarz wykona bezbolesne i bezinwazyjne badanie dermatoskopowe, które pozwoli na odróżnienie znamion niebezpiecznych od znamion barwnikowych. Po dokładnym obejrzeniu zmiany, może podjąć ewentualną decyzję o zleceniu dodatkowych badań, na podstawie których będzie mógł postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie w Pani przypadku leczenie. Znamiona budzące podejrzenia są usuwane chirurgicznie i poddawane badaniom histopatologicznym.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami na temat zmian skórnych:

https://portal.abczdrowie.pl/pieprzyki-na-skorze

https://uroda.abczdrowie.pl/zmiany-skorne

Poniżej znajdują się również przykładowe odpowiedzi ekspertów abcZdrowie na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zadrapanie-pieprzyka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-swedzenie-pieprzyka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-skory-i-strupy-po-pieprzyku-na-glowie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.