Czy pojawienie się tej plamki może zwiastować czerniaka?

Na pieprzyku mam czarna plamkę. Jest malutka, jak sam pieprzyk. Czy pojawienie się jej od razu może zwiastować czerniaka? Dodam że sprawia to wrażenie jakby strupka. Strasznie mnie to martwi. Mam wizytę u dermatologa w poniedziałek ale mimo wszystko wolałam zapytać, czy pojawienie się czegoś takiego to koniecznie objaw rozwijającego się czerniaka.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Każde znamię, szczególnie takie, które ulega zmianie powinien obejrzeć lekarz. W Pani przypadku zalecamy wizytę u dermatologa, który na podstawie szczegółowego badania będzie mógł określić charakter tej zmiany. Badanie znamion powinniśmy wykonywać regularnie, min. 2 razy w roku, a już na pewno po sezonie wakacyjnym, kiedy skóra jest najbardziej wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Szczególnie niepokojące są znamiona, które posiadają nieregularny, asymetryczny kształt, mają nierówne brzegi lub wraz z upływem czasu ulegają stopniowemu powiększeniu. Konsultacji wymagają również znamiona, które swędzą, krwawią lub ich barwa nie jest jednorodna. Każda taka zmiana wymaga konsultacji lekarskiej oraz badania dermatoskopowego. Takie badanie jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Za pomocą specjalnego urządzenia, czyli dermatoskopu, które lekarz przykłada do skóry można obejrzeć znamię w dużym powiększeniu. Podejrzaną zmianę usuwa się chirurgicznie, a następnie poddaje się badaniu histopatologicznemu.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat czerniaka dostępnymi na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/czerniak

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak

Warto również poznać odpowiedzi ekspertów abcZdrowie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czarna-plamka-pojawiajaca-sie-na-pieprzyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-taka-zmiana-moze-byc-czerniakiem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.