Czy te zmiany mogą być czerniakiem?

Zauważyłam dzis na dużym palcu u nogi takie rozlane brązowe małe plamki (moze 3) i jedna ma takie skąd (linie) która idzir wzdłuż/zanika w wzdłuż paznokcia. Czy to może być czerniak? Czy coś innego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Niestety bez bezpośredniej obserwacji tej zmiany nie można stwierdzić, co dokładnie Pani dolega. W tym przypadku zalecamy kontakt ze specjalistą dermatologii, który będzie mógł przeprowadzić bardziej szczegółową diagnostykę.

Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, tylko jak najszybciej się przebadać. Takie objawy mogą wskazywać na różne choroby skórne. Niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim zmiany, które w ostatnim czasie wyraźnie zmieniły swój kształt i zabarwienie, mają nierówne brzegi lub uległy znacznemu powiększeniu.

Aby ocenić, jaki charakter mają te zmiany konieczne jest wykonanie dermatoskopii. Jest to badanie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Dzięki niemu lekarz może obejrzeć znamiona w dużym powiększeniu i sprawdzić, czy stanowią zagrożenie dla pacjenta. Jeśli specjalista uzna, że znamię jest niepokojące, może zalecić jej chirurgiczne usunięcie, a następnie poddanie badaniu histopatologicznemu.

Proszę pamiętać także o regularnym badaniu znamion u dermatologa, a szczególnie po okresie wakacyjnym, kiedy skóra jest w większym stopniu narażona na działanie silnych promieni słonecznych. Wizyta u specjalisty powinna rozwiać Pani wszystkie wątpliwości.

Więcej na ten temat może przeczytać Pani w artykule dostępnym na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak

Warto również przeczytać, co na podobne tematy sądzą specjaliści naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ja-objawia-sie-czerniak-podpaznokciowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamki-w-obrebie-paznokcia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.