Czy dermatoskopia wykryje czerniaka?

Witam Kilka dni temu byłem u dermatologa na badaniu znamion, pani Doktor znalazła jeden pieprzyk który miałem w sumie od zawsze i raczej zmian nie widziałem, stwierdziła, że jest to atypowe znamię barwnikowe i ma jakieś niebieskie poświaty Bardzo się zestresowałem, powiedziała żeby się uspokoić, bo nie czekamy na rozwój czerniaka tylko profilaktycznie to usuwamy i powiedziała żeby się na to nie rzucać tylko w ciągu kilku miesięcy załatwić sprawę i teraz moje pytanie Skoro kazała się nie spieszyć, to rozumiem, że nie ma tam nic groźnego aż tak? Tylko jest potencjalnie groźne? Bardzo się boję, że mam czerniaka Czy urządzę którym badała „dermatoskop” wykryłby czerniaka od razu? I pani Dr powiedziałaby żeby jak najszybciej wyciąć?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dermatoskopia jest podstawowym badaniem znamion, które pozwala na wykrycie czerniaka. Bardzo dobrze więc, że zdecydował się Pan zbadać znamiona właśnie w ten sposób. Choć badanie to jest zazwyczaj dokładne i wiarygodne, to zdarzają się przypadki, gdy nie jest w stanie wykryć czerniaka. W takiej sytuacji zaleca się profilaktyczne wycięcie oraz przekazania do badania histopatologicznego.

Skoro dermatolog zalecił Panu profilaktyczne usunięcie pieprzyka i nie kazał się spieszyć, to proszę zastosować się do jego zaleceń. Nie ma potrzeby martwić się na zapas, zwłaszcza, że sprawa nie jest nagląca.

Inne pytania z tej tematyki można znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-badanie-krwi-wykryje-czerniaka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-histopatologiczne-w-celu-zdiagnozowania-czerniaka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dermatoskopia-jest-wskazana-przy-uszkodzonym-pieprzyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.