Co oznaczają te plamy na szyi?

Mam pytanie o skórę. Na bokach szyi mam takie ciemniejsze pola, jakby przebarwienia. Wygląda to jak plamy po samoopalaczu. Dbam o higienę osobistą, a słyszałam że może być to spowodowane jakimiś problemami z hormonami i narządami rodnymi. Raczej sądzę, że to może być w wyniku ocierania się krawędzi ubrań w tej okolicy bo ogólnie mam skórę w kierunku atopii i wrażliwości. Ale jednak niepokoi mnie to co zasłyszałam, że może to nawet świadczyć o niepłodności. Z góry dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Nie wspomniała Pani od jakiego czasu występują u Pani przebarwienia na szyi i niestety z tego opisu ciężko jednoznacznie wywnioskować, co może być powodem Pani dolegliwości. Na pewno warto zasięgnąć konsultacji dermatologicznej, dzięki czemu lekarz po dokładnym obejrzeniu zmian oraz zrobieniu stosownych badań, będzie mógł podjąć decyzję o ewentualnym wdrożeniu leczenia.

Tego typu zmiany nie muszą mieć związku z poważnymi chorobami. Być może pojawiają się wskutek nadwrażliwości na stosowane kosmetyki lub materiał, z którego zrobione jest ubranie lub biżuteria. Wówczas warto sukcesywnie eliminować potencjalne substancje uczulające. Więcej na temat możliwych przyczyn powstawania plam na szyi może Pani również przeczytać na naszym portalu abcZdrowie: https://portal.abczdrowie.pl/plamy-na-szyi-sprawdz-co-moga-oznaczac

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów abcZdrowie na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-czerwone-plamy-na-szyi-u-22-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-i-swedzace-plamy-na-skorze-szyi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.