Co może oznaczać taka zmiana na skórze szyi?

Dzień dobry. Czy ktoś orientuje się co ta za zmiana na skórze szyji? Czerwona plama, nieregularna, ok 10x15 cm, skóra lekko obrzęknięta. Pojawiła się wczoraj i niezmiennie utrzymuje się w takim samym rozmiarze. Po drugiej stronie szyji pojawiła się dzisiaj podobna, 2 cm zmiana. Swędzi, troszkę piecze, pod dotykiem skóra delikatnie bardziej wrażliwa ale zupełnie nie boli.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zmiany skórne mogą pojawić się z wielu różnych przyczyn. W Pani przypadku proponujemy kontakt z dermatologiem, który w trakcie bezpośredniego badania będzie mógł określić jej charakter.

Tego typu zmiany mogą pochodzić np. od ukąszenia owada, jak również wskazywać na poważniejsze schorzenia dermatologiczne. Często takie problemy mogą wskazywać na początek rozwijającej się grzybicy skóry. W jej przebiegu na skórze pacjenta pojawiają się czerwone, wyraźne plamy lub pęcherze, ponadto może on odczuwać swędzenie tych okolic. W diagnostyce tego schorzenia pomocne może być badanie mykologiczne. Jeżeli dermatolog nie stwierdzi w badaniach nic niepokojącego, warto poszukać innego źródła problemu.

Czasami tego typu zmiany skórne mogą powstawać pod wpływem uczulenia w wyniku kontaktu z jakimś alergenem. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie sięgnęła Pani np. po nowy kosmetyk. Zdarza się, że źródłem podrażnienia skóry mogą być też niektóre materiały ubrań.

Aby to sprawdzić warto dla pewności udać się do alergologa i wykonać odpowiednie testy alergologiczne.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-skorne

Przydatne mogą okazać się również odpowiedzi ekspertów portalu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-skorne-na-szyi-a-alergia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-czerwone-plamy-na-szyi-u-22-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.