Co oznacza takie swędzenie skóry?

Witam mam problem ze swędzeniem skóry od co najmniej 2 tygodni. Swędzi najbardziej dłonie, uda, brzuch, pachy i przedramiona. Na ogół nie ma żadnych większych zmian skórnych po za sporadycznymi drobnymi czerwonymi krostkami, jednak w czasie polewania kąpieli (polewania wodą) swędzi bardziej skóra i pojawiają się liczne mniejsze zaczerwienienia i większą ilość krostek które szybko znikają. Jedynym wyjątkiem są dłonie na których występuje twarda przesuszona skóra i liczne chrostki niezależnie od kąpieli. Dołączam dwa przykładowe zdjęcia

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety bez bezpośredniego badania lekarskiego trudno jednoznacznie określić, co może powodować u Pana opisane problemy. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z dermatologiem.

Swędzenie skóry może być spowodowane zarówno chorobami skóry, jak również pojawiać się na skutek czynników drażniących. Być może zmienił Pan jakiś czas temu kosmetyki lub proszek do prania, który w swoim składzie ma substancję uczulającą? Wówczas konieczne będzie pozbycie się tych produktów. Dokuczliwym swędzeniem może objawiać się również świerzb lub liszajec zakaźny. Niestety przyczyny mogą być naprawdę różne, dlatego należy udać się do lekarza, który wykona szczegółowe badania i wdroży odpowiednie leczenie, które wyeliminuje opisane dolegliwości.

Do czasu wizyty u specjalisty warto sięgnąć po preparaty, które złagodzą nieprzyjemnie objawy. Przede wszystkim należy wybierać wyłącznie te preparaty, które w swoim składzie nie mają substancji uczulających i są przeznaczone dla alergików.

Więcej na temat świądu skóry oraz możliwych przyczyn można przeczytać na stronie abcZdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-skorne-i-swedzenie-skory

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-po-kapieli-swedzi-mnie-skora

Trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.