Co mam robić z pieczeniem odbytu?

Witam serdecznie , od 2 miesięcy borykam się z pieczeniem, swędzeniem, mikro rankami w okolicach odbytu jak i w tym odcinku między nim a ujściem pochwy ;/ nie wiem do kogo się udać . Stosuję higienę intymną. Wszystko zaczęło się od ostrego jedzenia noodli firmy buldak

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyny Pani dolegliwości mogą być różne, dlatego warto udać się do lekarza proktologa lub dermatologa. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i wykonaniu odpowiednich badań lekarz dobierze skuteczną metodę leczenia.

Na ten moment trudno postawić jednoznaczną diagnozę, tym bardziej, że opis jest dość krótki. Być może problemem jest wyłącznie stosowanie szorstkiego papieru toaletowego, lub używanie środków higienicznych, które w swoim składzie mają substancję uczulającą.

Opisane przez Pani dolegliwości mogą być również spowodowane grzybicą odbytu, zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym, a nawet chorobą pasożytniczą, taką jak owsiki, czy świerzb. Do czasu wizyty u specjalisty zalecane jest noszenie bielizny wykonanej wyłącznie z naturalnych materiałów, oraz odpowiednia higiena intymna.

Więcej na temat opisanego problemu można przeczytać w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na pytania o osób, które borykają się z podobnych problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pieczenie-swedzenie-w-okolicach-odbytu-a-antybiotykoterapia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-pieczenie-i-swiad-okolicy-odbytu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.