Czym może być to pieczenie pochwy?

Od jakiegoś czasu odczuwam pieczenie pochwy, czasami mocniejsze a czasami słabsze, okolice pochwy są lekko zaczerwienione ale jest to słabo zauważalne. Nie mam upływie a nie świądu. Co to może być? Jak to wyleczyć? Mam 18 lat.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyny pieczenia pochwy mogą być bardzo różne. Jednak nawet mało dokuczliwy świąd powinien być skonsultowany ze specjalistą. Pieczenie pochwy jest bardzo często objawem infekcji intymnej o podłożu grzybiczym, bakteryjnym lub wirusowym. Może mieć również związek z nadwrażliwością na jakąś substancję chemiczną, która wywołuje podrażnienie. Może zmieniła Pani w ostatnim czasie kosmetyki albo używa innych detergentów do prania bielizny? W takiej sytuacji mogła wystąpić reakcja uczuleniowa, w konsekwencji czego pojawiają się podrażnieni miejsc intymnych. Pieczenie pochwy może być również konsekwencją podrażnienia skóry okolic intymnych podczas depilacji. W celu dobrania odpowiedniego leczenia konieczna jest wizyta u ginekologa, który ustali przyczynę Pani dolegliwości.

Bardzo ważną role odgrywa prawidłowa higiena intymna i utrzymanie prawidłowego poziomu pH okolic intymnych. Należy stosować wyłącznie specjalne płyny o neutralnym pH oraz działaniu hipoalergicznym. Ponadto zalecane jest noszenie bielizny, która jest wykonana z naturalnych tworzyw i zapewnia swobodny przepływ powietrza.

Dodatkowe informacje na temat swędzenia pochwy znajdzie Pan również w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-pochwy

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie, na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podane-objawy-swiadcza-o-infekcji-intymnej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieprzyjemne-swedzenie-i-pieczenie-okolic-intymnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.