Co robić z tym świądem skóry u 34-latki?

Dzień dobry, od ponad 2 miesięcy mam problem ze swędzeniem skóry. Skóra swędzi mnie tylko na nogach, rękach i górnej części pleców. Tylko po kąpieli (nie ważne czy w domu czy poza) i tylko przez ok. 15 min. Swędzenie nie daje żadnych innych objawów, zaczerwienień itp. Po prostu kąpie się, swędzi przez 15 min i potem do kolejnej kąpieli wszystko jest ok. Zmieniłam płyn, myje się kosmetykami dla dzieci i nic to nie pomaga. Nie widać też żeby skóra była sucha bo używam balsamów. Dodam, że w okresie wakacyjnym dość mocno się opaliłam (ale bez poparzeń, mam dość ciemną karnację) i te swędzenie występuje tylko na tych opalonych partiach ( nie wiem czy to ma związek). Lekko pomaga mycie się w zimnej wodzie. Wtedy swędzenie jest mniej uciążliwe. Boje się, że jak pójdę do dermatologa to lekarz mnie weźmie mnie za wariatkę bo na skórze nie ma żadnych oznak. Dodam jeszcze, że wyniki badań mam ok, robię regularnie. Co to może być? Czy mimo, że nie ma żadnych widocznych objawów da się coś z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią swędzenie skóry wymaga diagnostyki. Proszę udać się do dermatologa – lekarz na pewno Pani nie wyśmieje, gdyż swędzenie nie musi wiązać się z widocznymi zmianami skórnymi.

Przyczyn swędzenia skóry po kąpieli może być kilka. Po pierwsze – winne mogą być kosmetyki zawierające substancje zapachowe oraz barwniki. Czasem zdarza się, że pełno ich nawet w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci.

Po drugie – niedostateczna podaż wody. Skóra powinna być nawilżona nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz. Należy więc dbać o nawodnienie organizmu i wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie oraz stosować emolienty.

Po trzecie – przyczyną uciążliwego swędzenia po kąpieli może być chlor obecny w wodzie. Uczulenie na chlor daje takie objawy, jak pieczenie, świąd czy zaczerwienienie skóry. Wówczas rozwiązaniem jest zamontowanie w domu specjalnych filtrów.

Inne możliwe przyczyny swędzenia to uczulenie na środki piorące, zakażenie świerzbowcem, świąd wodny, grzybica czy atopowe zapalenie skóry. Zachęcamy więc do wizyty u specjalisty, który pomoże Pani pozbyć się problemu.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-skory-rak-po-kapieli, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-skory-po-kapieli, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-skory-nasilajace-sie-po-kapieli, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-i-zaczerwienienie-skory-po-kapieli.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.