Dlaczego mam ten świąd okolicy jąder?

Witam mam 19 lat. Od 3/4 dni odczuwam silne swędzenie na dole jąder z lewej oraz prawej strony. Miejsca te są lekko zaczerwienione. Swędzenie nasila się zazwyczaj po przebudzeniu oraz wieczorem. Aktualnie od 2 dni stosuje maść hydrocortisonum Aflofarm 2 razy dziennie po przebudzeniu oraz wieczorem maść w miarę pomaga swędzenie lekko ustaje. Czym może to być spowodowane oraz co mam z tym zrobić? Dodam, że używam żelu do higieny intymnej również na jądra oraz mam lekkie zaczerwienie na żołędziu penisa głównie jest bardziej widoczny po jakiej kolwiek aktywność seksualnej żadnych innych objawów nie posiadam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

świąd jąder może być wywołany zakażeniem grzybiczym lub być jednym z objawów skóry atopowej. Swędzenie okolic intymnych może być również reakcją alergiczną – na przykład na proszek do prania lub stosowane kosmetyki. Wspomina Pan o stosowaniu żelu do higieny intymnej. Niewykluczone, że z tego powodu dochodzi do swędzenia oraz zaczerwienienia okolic intymnych.

Najlepiej byłoby odstawić dotychczas używane kosmetyki i zmienić proszek do prania, aby sprawdzić, czy dolegliwości ustaną. Jeśli nie, to zachęcamy do wizyty u dermatologa w celu znalezienia przyczyny świądu jąder.

Nasi eksperci odpowiadali na podobne pytania innych użytkowników. Oto one:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-swedzenia-jader-i-penisa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-skory-na-jadrach-od-dluzszego-czasu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-jader-po-kapieli.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.