Dlaczego na moich wargach sromowych pojawił się złuszczony naskórek?

Zauważyłam dziś na wargach sromowych większych złuszczony naskórek. Wyglądem przypomina schodzącą skórę po opalaniu. Nie wystąpiły żadne dodatkowe objawów. Nie boli, nie swędzi i nie piecze, zapach i upławy nic się nie zmieniły. Ostatnio zaczęłam jednak używać nowego żelu do higieny intymnej i podpasek, więc czy mogą być one przyczyną? Czy to coś poważniejszego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w celu rozpoznania, czy złuszczony naskórek w okolicach intymnych ma podłoże alergiczne, czy wiąże się jednak z zupełnie inną chorobą, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub dermatologiem. Oczywiście pojawienie się wysypki może mieć związek z reakcją alergiczną. Zmiana kosmetyków do higieny intymnej, proszku do prania, wkładek higienicznych, czy podpasek może wywołać wskazane przez Panią objawy, wówczas należy niezwłocznie wrócić do wcześniej stosowanych produktów. Niepożądane zmiany mogą pojawiać się również na skutek niewłaściwej depilacji lub przez noszenie bielizny z syntetycznego i nieprzewiewnego materiału.

Może Pani spróbować wyeliminować możliwe czynniki uczulające. Warto również nosić przewiewną odzież z naturalnych materiałów oraz zadbać o regularną i odpowiednią higienę intymną. Jeżeli jednak objawy nie ustąpią, należy niezwłocznie umówić się na wizytę do lekarza.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat infekcji intymnych:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-lecie

Pomocne mogą okazać się również odpowiedzi naszych specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziwna-skora-na-wargach-sromowych-co-to

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-na-wargach-sromowych-i-swedzenie-okolic-intymnych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesna-krostka-na-wargach-sromowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.